imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Pogrzeb Barbary Krafftówny. List od prezydenta

65ezdvnn94ws4bukucqenunr7mrq3fzx.jpg


W liście – odczytanym przez doradcę prezydenta Tadeusza Deszkiewicza – Andrzej Duda podkreślił, że Barbara Krafftówna “była artystką o ogromnym, wszechstronnym talencie, wspartym wielką pracowitością i pasją”. “Zainteresowania aktorskie objawiała już w dzieciństwie. Początkowo były one zabawą, jednak gdy zawalił się przedwojenny świat spokoju domu w Łucku i trzeba było uciekać przed sowiecką agresją, nauka aktorstwa w konspiracyjnym studio, prowadzonym przez Iwo Galla, stała się psychicznym azylem chroniącym przed brutalnością wojny i okupacji” – przypomniał.

 

Prezydent zacytował słowa aktorki, która mówiła, że “przypadł jej los starych malutkich, pokolenia, które – dotknięte wojenną traumą – musiało wcześnie wydorośleć”. “W zawodzie aktora odnalazła sposób na życie. Przyciągała swoim kunsztem i osobowością, charakterystycznym tembrem i melodyjnością głosu. Drobna osoba pełna wulkanicznej energii potrafiła zarazem świetnie wyrazić subtelność uczuć, zdystansowaną refleksję, groteskową powagę” – napisał.

 

ZOBACZ: Zmarła aktorka Teatr Współczesnego i filmowa Antonina Girycz. Miała 82 lata

 

Prezydent zaznaczył, że ci, którzy znali artystkę, “pozostają pod wrażeniem jej niezwykłego uroku, poczucia humoru, ciepła i pogody ducha”. “Była wspaniałym człowiekiem. Lubiła i szanowała innych ludzi. Nie unikała wyzwań, głodna życia i starająca się doceniać przede wszystkim jego dobre strony, choć przecież los nie szczędził jej bolesnych doświadczeń. Taka właśnie życzliwie i filuternie uśmiechnięta będzie trwać w naszej pamięci” – podsumował. 

Piotr Gliński: śmierć Krafftówny zamyka ważny rozdział

W liście odczytanym przez wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wandę Zwinogrodzką, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podkreślił, że “śmierć Barbary Krafftówny zamyka ważny rozdział we współczesnych dziejach polskiej kultury”. “Odeszła wspaniała artystka, która emanowała niezwykłą osobowością oraz życzliwością. Jej aktorski kunszt zapisał się w pamięci wielu pokoleń” – wskazał.

 

Szef resortu kultury zwrócił także uwagę, że “wypowiedziane przez nią słowa – »Teatr to jest niezniszczalna komórka naszej egzystencji życia« – stanowią ważkie wyznanie doświadczonej aktorki i podsumowanie Jej drogi zawodowej”. “Sztuka towarzyszyła Jej, jak sama wspominała, od najmłodszych lat, można nawet powiedzieć, że była trwałe zespolona z Jej temperamentem, charakterem i wrażliwością. Mistrzostwo warsztatu zaowocowało międzynarodowymi sukcesami, niezliczonymi laurami i zachwytem publiczności” – zaznaczył Gliński.

 

Dodał, że “jej artystyczna droga nie była pozbawiona trudu i trosk życia, w którym doświadczyła grozy wojny, a w późniejszych latach straty najbliższych osób”. “Pomimo tragicznych doświadczeń w życiu osobistym, pozostała aktywną zawodowo artystką. Swą wielowymiarową działalnością i konsekwentną pracą zapisała wyjątkowe karty w historii polskiej kultury” – podkreślił szef MKiDN.

 

Gliński zapewnił, że “zapamiętamy Ją jako uśmiechniętą, pełną pogody ducha i dobroci osobę, darzącą innych życzliwością i ciepłem”. “Jej wyjątkowa osobowość, uniwersalne wartości, którymi się kierowała oraz wytrwałość w chwilach najtrudniejszych pozostawiły nam przykład pięknego życia” – podsumował.


an/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment