imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Podwyżki cen biletów PKP TLK mają zostać cofnięte

wg2pj8ursp82v94znjz13j5csm2o8d2a.jpg


RMF FM podało w czwartek, że na przełomie tego i przyszłego tygodnia rząd ogłosi porozumienie z PKP Intercity w sprawie kosztów przejazdu pociągami. Jak ustalono, podwyżki Express Intercity o 17,4 proc. oraz Pendolino o 17,8 proc. mają zostać złagodzone.

 

Tego samego dnia rzecznik rządu Piotr Müller odpowiadał na pytanie Polsat News, w których klasach pociągów PKP mają spaść ceny.

 

– Rozmowy dotyczą działań w całym PKP Intercity, we wszystkich klasach i rodzajach pociągów. Jeśli chodzi o zakres cen, w ciągu kilkudziesięciu godzin zakomunikujemy, jakie są dzisiejsze ustalenia w tym zakresie – mówił na konferencji prasowej.

Podwyżki cen biletów PKP

O zmianie cennika PKP Intercity poinformowało w środę 4 stycznia, a weszła ona w życie tydzień później. Poprzednią oficjalną podwyżkę wprowadzano w styczniu 2022.

 

Jednak koszty przejazdu pojazdami państwowej spółki podwyższyła likwidacja biletu weekendowego oraz wprowadzenie tzw. dynamicznego systemu sprzedaży, zgodnie z którym bilety są tym droższe, im wyższa jest frekwencja w pociągu. Wcześniej cena zwiększała się wraz z malejącą liczbą dni do odjazdu.

 

ZOBACZ: Jak obniżyć ceny biletów PKP Intercity? Rząd szuka oszczędności, dziennikarze wskazują na absurdy

 

W nowej taryfie bilety na pociągi kategorii EIP (Express Intercity Premium, którą obsługują Pendolino) podrożały przeciętnie o 17,8 proc., kategorii EIC (Express Intercity) – 17,4 proc., a TLK oraz IC – 11,8 proc. Pasażerowie płacą też więcej za bilety odcinkowe (pozwalające jeździć wielokrotnie na danej trasie) o 10 proc., jak i karty Intercity uprawniające do nielimitowanych przejazdów w dowolnych relacjach.

 

“Cenę przejazdu można obniżyć korzystając z licznych ofert promocyjnych funkcjonujących u przewoźnika” – przypomniało PKP Intercity. Chodzi chociażby o ulgi ustawowe, jak studencka czy dla seniorów, jak i opcję “Taniej z bliskimi”, czyli rabat dla grup od dwóch do sześciu osób jadących jednym pociągiem TLK lub IC. Funkcjonują też m.in. Bilety Rodzinne.

“Znacząca zmiana cen energii elektrycznej”

Państwowa spółka tłumaczy, że na koszty jej działalności wpłynęła przede wszystkim “znacząca zmiana cen energii elektrycznej”, która jest “jej największym kosztem”. Jak wyliczyła, w porównaniu ze styczniem zeszłego roku prąd na Towarowej Giełdzie Energii stał się droższy o 62,18 proc.

 

“Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost opłat za energię czynną w 2023 roku, będącą częścią kosztów energii trakcyjnej. Konsekwencją jest wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity” – argumentował przewoźnik.

 

ZOBACZ: Prezes PGE: Nie planujemy robić w PKP Energetyce najazdu Hunów i wyrzucać pracowników

 

Zdaniem przedsiębiorstwa “należy także zwrócić uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji, która za listopad tego roku wyniosła 17,5 proc., a także stały wzrost stóp procentowych”. “Nasze najnowsze prognozy wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc., a gwałtowny wzrost kosztów energii trakcyjnej – 100 proc. w skali roku” – dodano.

 

Zmiany mocno uderzyły w portfele pasażerów, co wywoływało spore niezadowolenie. W obliczu krytyki premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w zeszłym tygodniu, że ceny nie pozostaną na takim pułapie. – Będę domagał się od kierownictwa Ministerstwa Infrastruktury zdecydowanych działań oszczędnościowych we wszystkich spółkach PKP, żeby doprowadzić do jak najniższych cen biletów – zapowiedział premier. 

an/map/wka/RMF FM

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment