Jesień kalendarzowa. Kiedy wypada?
Początek jesieni kalendarzowe każdego roku przypada na ten sam dzień. Konkretnie na ten moment wybrano 23. dzień września. Oznacza to, że w 2023 roku rozpoczęcie pory roku wypadnie w poniedziałek.
Jesień kalendarzowa będzie trwać aż do 22 grudnia. Będzie więc ona trwać 13 tygodni, czyli 91 dni.
Jesień astronomiczna – kiedy wypada?
W przeciwieństwie do jesieni kalendarzowej data rozpoczęcia jesieni astronomicznej nie jest stała. To, kiedy wypadnie, zależy od daty równonocy jesiennej, czyli od doby, w której długość dnia i nocy są sobie równe i trwają po 12 godzin. Po tym momencie dzień staje się krótszy od nocy, co charakteryzuje jesień i ją rozpoczyna.
W 2024 roku jesień astronomiczna wypadnie 22 września, czyli dzień wcześniej niż jesień kalendarzowa. Będzie to niedziela. Od tej daty codzienna długość dnia będzie się skracać o cztery minuty. Zakończenie jesieni astronomicznej nastąpi natomiast w dniu przesilenia zimowego, czyli będzie trwać do 21 grudnia.
Jesień meteorologiczna. Kiedy wypada?
Poza jesienią kalendarzową i astronomiczną panuje również określenie takie jak “jesień meteorologiczna”. Okres nazywany tym terminem używany jest w pracy klimatologów i meteorologów. Wyznaczony on został w ścisłych datach, aby służył do tworzenia modeli porównawczych.
Okazuje się, że jesień meteorologiczna zaczyna się zawsze 1 września, a to oznacza, że już dawno się zaczęła. Okres będzie trwać aż do ostatniego dnia listopada.