Pierwszy dzień wiosny 2022 już dziś. Oczywiście, jeśli mówimy o wiośnie kalendarzowej, bo wiosna astronomiczna powitała nas w tym roku nieco wcześniej. Kiedy dokładnie? Wyjaśniamy!
Pierwszy dzień wiosny to symboliczny moment, w którym zima odchodzi w niepamięć. Wraz ze zmianą pory roku, zmienia się również nasze nastawienie do życia. Pomimo trudnych czasów, cieszymy się na cieplejsze dni, mając nadzieję, że wraz ze zmianą pogody, ulegnie poprawie również sytuacja za naszą wschodnią granicą.
Wiosna 2022 w Polsce przywitała nas przepiękną aurą. Świeci słońce, ptaki ćwierkają i widać pierwsze kwiat na łąkach. Od razu widać, że zmieniła się pora roku. Aby jeszcze pełniej móc przeżyć pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, przypominamy najważniejsze zwyczaje związane z tym dniem. Tłumaczymy również, co oznaczają takie terminy jak:
- astronomiczna wiosna
- kalendarzowa wiosna
- meteorologiczna wiosna
- fenologiczna wiosna
Pytając o datę pierwszego dnia wiosny 2022, najpierw musimy zastanowić się, czy chodzi nam o wiosnę astronomiczną, czy o wiosnę kalendarzową. Dzisiejszy dzień, a więc poniedziałek 21 marca stanowi rozpoczęcie wiosny według daty w kalendarzu, a dzień wcześniej – w niedzielę 20 marca zawitała do nas wiosna astronomiczna.
Wiosna astronomiczna w tym roku zawitała do nas jako pierwsza. Jej data jest jednak zmienna. To kiedy rozpoczyna się pierwszy dzień wiosny według astronomii, zależy od wędrówki Słońca po ekliptyce. Za początek wiosny astronomicznej uznaje się dzień równonocy wiosennej, podczas której długość nocy i dnia są niemal identyczne, a słońce pada prostopadle na równik.
Wiosna kalendarzowa, w przeciwieństwie do astronomicznej, ma stałą datę i określa symboliczny moment, w którym według kalendarza kończy się zima. Polacy uznają to za ważny moment i świętują pierwszy dzień wiosny m.in. poprzez topienie Marzanny.
Zwyczaj ten polega na moczeniu w rzece lub jeziorze pięknie ozdobionej kukły ze słomy, która symbolizuje mijającą zimę. Jeżeli jednak decydujemy się to zrobić, musimy pamiętać, aby później po sobie posprzątać Pozostawienie Marzanny w zbiorniku wodnym może poskutkować otrzymaniem mandatu. Z wiosną kalendarzową wiąże się również inna, nie do końca legalna praktyka. Uczniowie pierwszy dzień wiosny często świętują poprzez tzw. Dzień Wagarowicza.
Jest to nieformalne święto, w którym młodzież często samowolnie decyduje się opuścić szkolne mury na rzecz zabawy na świeżym powietrzu. Aby przeciwdziałać tej praktyce i tym samym zachęcić uczniów do pozostania w szkole w Dzień Wagarowicza, w wielu placówkach nauczyciele decydują się skrócić lekcje lub organizują luźniejsze zajęcia.
Poza tym warto pamiętać, że w pierwszy dzień wiosny wypadają również:
- Światowy Dzień Zespołu Downa
- Międzynarodowy Dzień Poezji
- Światowy Dzień Lasu
- Światowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Wiosna meteorologiczna, nazywana również wiosną termiczną nie ma jednej konkretnej daty. Po prostu jest to okres, w którym średnia dobowa temperatura waha się w granicach od 5 do 15 stopni Celsjusza.
Wiosna fenologiczna określa natomiast czas, w którym rośliny budzą się do życia i rozpoczynają swoją wegetację. Można wówczas zaobserwować, jak zakwitają pierwsze przebiśniegi, pierwiosnki i krokusy.
Czytaj również:
Wiosna 2022: Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni?
Równonoc wiosenna. To wtedy zaczyna się astronomiczna wiosna 2022
Wiosna 2022: Spot ramówkowy Polsatu na wiosnę.
Zobacz także: