imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Pierwsza w Polsce po wojnie synagoga oraz trzygwiazdkowy hotel powstaną do 2021 r. w Łodzi

auk

Strona główna &gt Polska &gt Pierwsza w Polsce po wojnie synagoga oraz trzygwiazdkowy hotel powstaną do 2021 r. w Łodzi Pierwsza w Polsce po wojnie synagoga oraz trzygwiazdkowy hotel powstaną do 2021 r. w Łodzi AdRo203 Polska

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi obejmująca centralną część Polski (terytoria dawnych województw: łódzkiego, skierniewickiego, płockiego, sieradzkiego i piotrkowskiego) zarządza w tej chwili dwiema synagogami: przy ul. Pomorskiej i Synagogą Reicherów przy ul. Rewolucji 1905 roku.

Dzięki wykorzystaniu zapisów ustawy z 1997 r. o restytucji mienia żydowskiego gmina uzyskała pokaźną działkę w centrum miasta (przy ww. ul. Pomorskiej) i prowadzi Biuro Informacji Żydowskiej, Beit Midrasz (Dom Nauki) “Darkei Noam”, dom gościnny „Linat Orchim”, bractwo pogrzebowe „Chewra Kadisza”, żydowskie ‘przedszkole’ “Matanel”, bractwo „Bikur Cholim”, koszerną stołówkę oraz mykwę.

Jak informuje niezawodna w takich przypadkach “Gazeta Wyborcza” na ul. Pomorskiej najpóźniej do 2021 r. powstać ma tam też trzygwiazdkowy hotel z restauracją i synagoga – pierwsza na naszych ziemiach wzniesiona od czasu II wojny światowej. Po otrzymaniu warunków zabudowy, przedstawiciele gminy wystąpili już o pozwolenie na budowę.

Za: https://dzienniknarodowy.pl/pierwsza-polsce-wojnie-synagoga-oraz-trzygwiazdkowy-hotel-powstana-2021-r/

Data publikacji: 27.12.2018


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment