imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Pięć niezwykłych ciekawostek o książkach

polka_ksiazki

Strona główna > Artykuł Sponsorowany > Pięć niezwykłych ciekawostek o książkach Pięć niezwykłych ciekawostek o książkach Artykuł Sponsorowany Artykuł Sponsorowany, Polska

1. Testament Kafki

Franza Kafkę bez wątpienia znają wszyscy licealiści, którzy musieli przeczytać na lekcje języka polskiego „Proces”. Mało kto jednak wie, że gdy pisarz zmarł, a jego najbliżsi wraz z prawnikiem otworzyli zaplombowany testament, okazało się, że Kafka nakazał… spalenie wszystkich swoich tekstów! Tak, dobrze przeczytaliście – wszystkich, bez wyjątków. W ogień pójść miały jego niedokończone powieści, zbiory opowiadań, nawet felietony i nieliczne wiersze.

Najlepszy przyjaciel Kafki, Max Brod, przeczytał większość utworów zmarłego pisarza i wiedział, że mają one ogromną wartość literacką. Dlatego też postanowił zignorować ostatnią wolę przyjaciela i zachował teksty Kafki. Następnie, stopniowo, opracowywał je i wydawał, dzięki czemu czytelnicy mogą do dziś cieszyć się takimi powieściami jak „Proces”, „Zamek”, „Ameryka”, czy niezwykłym opowiadaniem „Przemiana”.

2. Najwięcej czytelników na świecie

Jakie są trzy najpoczytniejsze książki w dziejach świata? Cóż, pierwsze miejsce okupuje Pismo Święte, które jest najczęściej drukowanym tekstem na świecie. Choć zdecydowana większość wydań Biblii zawiera Nowy Testament, to jednak Stary Testament znalazł więcej czytelników, głównie ze względu na wyznawców judaizmu. Drugie miejsce zaś okupuje… Czerwona książeczka z cytatami Mao Zedonga, która znajduje się w większości domów w Chińskiej Republice Ludowej. Nie dziwota, że obowiązkowa lektura dla tak licznego narodu chińskiego okupuje drugie miejsce najczęściej czytanych książek świata. Zestawienie zamyka seria o Harrym Potterze, która od czasu wydania przekroczyła 500 milionów sprzedanych kopii.

3. Uczucia religijne

Choć to w Polsce zakazane jest obrażanie uczuć religijnych, to właśnie w Stanach Zjednoczonych istnieją dziesiątki organizacji promujących religię. Ponad dziewięćdziesiąt amerykańskich związków wyznaniowych i organizacji pozarządowych uznało, że seria o Harry’m Potterze obraża uczucia religijne i powinna zostać zakazana na terenie całego USA. Na szczęście dla fanów młodego czarodzieja amerykańskie sądy odrzuciły wszystkie próby pozwów.

4. Alicja w Zakazanej Krainie

Chińska cenzura słynie ze swojej surowości w stosunku do zachodnich dzieł kultury. Jedną z najbardziej znanych książek, których wydawanie jest zakazane na terenie Chin jest „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, która uznana została za dzieło prowokacyjne i promujące niewłaściwe wartości. Cenzorzy mieli także duże zastrzeżenia do… mówiących zwierząt.

5. Rekordzista Polski

Rekord Polski w ilości napisanych powieści należy do Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ten znany ze „Starej Baśni” autor napisał w swoim życiu aż 232 powieści, zarówno obyczajowych, jak i historycznych! Łącznie w swoim życiu wydał ponad sześćset woluminów, z których duża część zawierała opowiadania, eseje, teksty krytyczne i publicystykę. Przy Kraszewskim wymięka nawet znany z szybkiego tempa pisania Remigiusz Mróz!

Artykuł Sponsorowany
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment