imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Philip Dybvig. Laureat nagrody Nobla z ekonomii oskarżony o molestowanie

4rxfptu623xms34128hk9bdpgb6bcvqu.jpg


Philip H. Dybvig

Philip Dybvig, tegoroczny laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii został oskarżony o molestowanie. Takie zarzuty wystosowało kilka studentek z Uniwersytetu Waszyngtońskiego, gdzie wykłada noblista.

Jak informuje NBC profesora przesłuchiwało kilkakrotnie w ciągu ostatnich tygodni uniwersyteckie biuro “Title IX”, które rozpatruje skargi na molestowanie seksualne w kampusach. Oskarża go o to kilka studentek.

 

“Title IX” to nazwa federalnej ustawy o prawach obywatelskich zakazującej dyskryminacji ze względu na płeć. Według adwokata noblisty Andrew Miltenberga zarzuty są “faktograficznie niedokładne i powstały na tle rywalizacji zawodowej”.

 

ZOBACZ: USA. Elon Musk zaprzecza oskarżeniom o molestowanie seksualne

USA. Uczelnia zbada sprawę Philipa Dybviga

Według “Bloomberg News” wiadomości nadesłane do “Title IX” wskazują na wpłynięcie od października skarg co najmniej trzech byłych studentek. Dołączyły one do grupy czterech innych studentek twierdzących, że Dybvig molestował je seksualnie. Większość kobiet domagała się zachowania anonimowości.

 

Przewodniczący Komitetu Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych Tore Ellingsen przekazał Bloombergowi, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, która nadzoruje proces przyznawania nagród Nobla, skontaktowała się z uniwersytetem, aby upewnić się czy ma on możliwości uczciwego ustosunkowania się do oskarżeń.

 

ZOBACZ: Słupsk. Kurier podejrzany o molestowanie 14-latki

 

Według Ellingsena, Szwedzka Akademia Nauk nie podejmie żadnych działań dopóki uniwersytet nie wyjaśni czy Dybvig zrobił coś złego. Rzeczniczka uniwersytetu Julie Flory zaznaczyła, że uczelnia nie komentuje konkretnych przypadków, lecz traktuje poważnie wykroczenia seksualne i zbada wszelkie zarzuty.

 

Przypomnijmy, że Dybvig, amerykański ekonomista Douglas W. Diamond oraz były przewodniczący Rezerwy Federalnej Ben Bernanke otrzymali w październiku Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za badania nad bankructwami banków. Opierali się na doświadczeniach z okresu Wielkiego Kryzysu w USA w latach 1929-1933.

 

mak/ml/NBC News

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment