Fot. PAP/S. Leszczyński (1)
PGE Polska Grupa Energetyczna i Liga Ochrony Przyrody podpisały w piątek umowę o partnerstwie strategicznym. Współpraca zakłada m.in. realizację działań z zakresu ochrony środowiska oraz edukacji przyrodniczej i ekologicznej.
„PGE Polska Grupa Energetyczna rozpoczyna współpracę z Ligą Ochrony Przyrody – najstarszą polską organizacją ekologiczną, która swoją bogatą historią i szczytnymi celami daje przykład, jak dbać o to, co najcenniejsze, czyli nasze otoczenie i środowisko naturalne” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej. „Jej działalność została zainicjowana po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – Liga istnieje od 1928 roku. Została wówczas powołana przez środowiska konserwatywne. Dzisiaj nadszedł czas, by przywrócić tej organizacji blask, zdynamizować jej działalność” – uzupełnił.
„Bardzo się cieszę, że Liga Ochrony Przyrody – najstarsza ekologiczna jednostka pozarządowa dzisiaj podpisuje partnerstwo strategiczne z PGE Polską Grupą Energetyczną” – zapewniał Paweł Sałek, prezes Ligi Ochrony Przyrody. „Przychodzi czas nowych wyzwań, nowych możliwości i nowego zaangażowania tych wszystkich, którzy w Lidze działają. W czasach nadchodzącego Green Deal, Nowego Zielonego Ładu, transformacji energetycznej, nowych wyzwań w polityce klimatycznej – bardzo dobrze, że organizacja z taką historią jak LOP będzie współpracowała z PGE. Jesteśmy gotowi do współpracy między polskim przemysłem a polską organizacja ekologiczną” – podkreślał.
W ramach partnerstwa strategicznego Ligi Ochrony Przyrody i PGE Polskiej Grupy Energetycznej Fundacja PGE będzie realizowała z LOP projekty środowiskowe, edukacyjne oraz ekologiczne.
„Będziemy realizowali wiele zadań z Ligą Ochrony Przyrody. Bardzo się cieszę, że PGE ma tę możliwość, by rozpocząć tę ścisłą współpracę” – dodał prezes Dąbrowski i wyjaśnił, że zarządzana przez niego spółka planuje wspólnie z LOK „szereg inicjatyw ekologicznych”: „Będą to konferencje naukowe, będziemy propagowali i współfinansowali wydawnictwa Ligi Ochrony Przyrody, ale także proekologiczne konkursy kierowane do dzieci młodzieży i społeczności lokalnych”.
PGE realizuje konsekwentnie swoją strategię przyjętą w zeszłym roku – transformację energetyczną i osiągnięcie zeroemisyjności w 2050 roku. Prowadzimy szereg tego typu działań związanych z ekologią i ochroną środowiska” – poinformował prezes PGE.
PGE Polska Grupa Energetyczna od wielu lat dba o potrzeby społeczne i środowiskowe w swoim otoczeniu. Jednym z najważniejszych działań jest realizowany od 2000 roku program „Lasy Pełne Energii”, którego celem jest poprawa jakości powietrza, stanu wód gruntowych oraz odbudowa drzewostanu w polskich lasach. Przez 21 lat pracownicy Grupy PGE wraz z rodzinami posadzili blisko 600 tys. drzew. PGE współpracuje również m.in. ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Biebrzańskim Parkiem Narodowym, Roztoczańskim Parkiem Narodowym oraz Kampinoskim Parkiem Narodowym.
Źródło informacji: PAP MediaRoom