Lipcowa pełnia Księżyca bywa określana mianem Pełnią Koźlego Księżyca, Sienną Pełnią lub Burzową Pełnią. Każda z tych nazw ma swoje uzasadnienie. Ale o tym później. Najpierw przejdźmy do rzeczy najważniejszych, czyli kiedy dokładnie będzie można zobaczyć najbliższy superksiężyc.
Lipcowa Pełnia Koźlego Księżyca wypada już dziś, 13 lipca. Dokładnie o godz. 20.38 Księżyc znajdzie się w pełni, jednak dopiero o 21.43 będzie widoczny na polskim niebie. Wschód Księżyca u nas odbędzie się zatem około godziny po tym, jak wejdzie w pełnię. W nocne niebo warto zerknąć zaraz po wschodzie Księżyca, ponieważ to wtedy – górując nad drzewami i domami – satelita wydaje się największy i robi największe wrażenie.
Jeśli jednak przegapicie ten moment, to nadal jeszcze cała noc przed wami. Księżyc będzie oświetlony w 99,9 procentach aż do godziny 4:49 14 lipca, kiedy to schowa się za zachodnim horyzontem.
Podczas dzisiejszej pełni Księżyc zbliży się do Ziemi na odległość 363 666 kilometrów. Oznacza to, że z 13 na 14 lipca satelita będzie większy i jaśniejszy niż podczas zwykłych pełni. Dzięki temu będziemy mieli do czynienia z superksiężycem – Księżyc będzie świecił o nawet 30 proc. jaśniej.
Czy pogoda pozwoli dziś na oglądanie Pełni Koźlego Księżyca? Prognoza IMGW na razie nie podaje zbyt optymistycznych wiadomości. W nocy zachmurzenie ma być umiarkowane i duże. Tylko na Pomorzu i wybrzeżu przewidywane są rozpogodzenia. Miejscami na północy i wschodzie będą słabe przelotne opady deszczu.
W temacie lipcowej pełni Księżyca pozostaje nam jeszcze jeden temat do wyjaśnienia, o którym wspominaliśmy na początku. Dlaczego akurat Pełnia Koźlego Księżyca? Nazwa nawiązuje do samców saren, czyli kozłów. Zwierzęta te co roku zrzucają poroże, które zaczyna odrastać w lipcu.
Pełnia Koźlego Księżyca to najpopularniejsza nazwa pełni w lipcu. Jednak można się spotkać także z nazwami: Burzowa Pełnia (od licznych w lipcu burz) oraz Sienna Pełnia (od lipcowych zbiorów).
Czytaj też: Najjaśniejszy księżyc w tym roku – 4 znaki odczują tę pełnię najbardziej