imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Pełnia Księżyca w grudniu 2022: Kiedy jest? Kiedy Zimny Księżyc?

000GG4EFDCM60F5H-C429.jpg


Pełnia Księżyca jest zjawiskiem, które co miesiąc fascynuje wiele osób na całym świecie i odbywa się 14 dni i 19 godzin po nowiu. Nów to początek cyklu, w czasie którego tarcza Księżyca jest niewidoczna. Kiedy Księżyc jest w pełni, jest niemal 500 tys. razy ciemniejszy niż Słońce, a mimo to jest tak jasny, że swobodnie rozświetla niebo w nocy.

Zazwyczaj w jednym miesiącu kalendarzowym występuje jedna pełnia. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Luty to miesiąc, w którym czasami zdarza się, że pełnia Księżyca nie występuje ani razu. Z kolei w dłuższych miesiącach do tego zjawiska może dochodzić nawet dwa razy. Wtedy mówi się o Pełni Niebieskiego Księżyca, która występuje średnio raz na kilka lat. Tarcza księżycowa zmienia wtedy swój odcień, ale wbrew nazwie nie jest ona niebieska, tylko wpada w tonację lekko szarą, czerwoną lub różową.

Pełnia Księżyca w grudniu 2022 będzie miała miejsce lada chwila. Zjawisko to będzie można obserwować na niebie w czwartek, 8 grudnia 2022 roku. Najlepszym momentem na obserwację w tym dniu będzie godz. 5.09, ponieważ właśnie wtedy tarcza Księżyca będzie najbardziej okazała.

Wpływ grudniowej pełni Księżyca będziemy jednak odczuwać od około 6 do 10 grudnia, ponieważ wtedy będzie bardzo rozświetlał niebo w Polsce. Będzie to ostatnia pełnia Księżyca w tym roku kalendarzowym.

Warto wiedzieć, że każda pełnia Księżyca ma swoją nazwę. Większość z nich związanych jest bezpośrednio z działalnością człowieka w danym miesiącu lub też ze zjawiskami przyrodniczymi. Pełnia Księżyca w grudniu jest nazywana Zimnym Księżycem lub Księżycem Długich Nocy. Skąd pochodzą te nazwy?

Zimny Księżyc nie bez powodu przyjął właśnie taką nazwę. Nawiązuje ona do pogody, mrozu i chłodów, których można doświadczyć tego miesiąca. Srebrny Glob wygląda wtedy również na znacznie większy, przyjmuje jasną, zimną barwę, która wygląda zjawiskowo. Z kolei Księżyc Długich Nocy oznacza, że mamy do czynienia z najdłużej trwającą pełnią w roku, która zwiastuje nadejście zimy, a noce w tym czasie wydają się nie mieć końca.

Od wieków wierzono, że kiedy Księżyc jest w pełni, samopoczucie człowieka może być specyficzne. Wiele osób twierdzi, że w tym czasie odczuwa nasilenie następujących emocji:

  • ekscytacji,
  • pożądania,
  • wątpliwości,
  • złości,
  • lęków,
  • zniecierpliwienia.

W czasie pełni Księżyca wiele osób skarży się również na obniżony nastrój, problemy z koncentracją i zmęczenie. Wszystkie objawy mogą się jednak wiązać z obniżoną jakością snu.

Nie wszyscy naukowcy są jednak zgodni, co do wpływu Księżyca na ludzkie samopoczucie, a wiele przeprowadzonych na ten temat badań nie zostało jednoznacznie potwierdzonych.

Zobacz też:

Oszczędzasz na ogrzewaniu? W co się ubrać, by nie marznąć w domu

Co kupić nastolatkowi na prezent? 20 najlepszych pomysłów na święta i mikołajki

Kiedy nastąpi koniec świata? Najstraszniejsze wizje i proroctwa znanych “jasnowidzów”


Source link

Leave a Comment