imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Pedofilia w Legionie Chrystusa. Opublikowano raport

netv7o5j22ucy2ca67ry2zxmar12n29t.jpg


Zgromadzenie Legion Chrystusa w najnowszym raporcie ogłosiło, że 27 jego księży dopuściło się wykorzystywania seksualnego. Ich ofiarami było 170 nieletnich, z których 60 było wykorzystywanych przez założyciela zgromadzenia księdza Marciala Maciela Degollado.

Proceder wykorzystywania, którego dopuszczał się przez dekady zmarły w 2008 roku meksykański kapłan, uważany jest za największy skandal pedofilski w Kościele katolickim.

 

Obecne w wielu krajach zgromadzenie opublikowało w poniedziałek raport “Ujawnić prawdę, uczynić sprawiedliwość, uzdrowić”, który jest kolejnym krokiem na trwającej od kilku lat drodze do przejrzystości. Celem dokumentu – wyjaśniono – jest dalsze podążanie “ścieżką prośby o przebaczenie i zainicjowanie licznych przedsięwzięć na rzecz ochrony nieletnich”.

 

2 procent członków zgromadzenia dopuściło się czynów pedofilii 

 

W raporcie ogłoszone zostały nazwiska księży Legionu Chrystusa, którzy dopuścili się czynów pedofilii w ciągu 70 lat; to 27 kapłanów na 1380 wszystkich wyświęconych, a zatem – jak podkreślono- 2 procent.

 

Trzech spośród tych sprawców zmarło bez osądzenia przez wymiar sprawiedliwości, dwóch zostało skazanych w procesach karnych. Jak podkreślono, pozostali księża-pedofile nie zostali postawieni przed sądem z różnych powodów, na przykład z racji różnego prawodawstwa w poszczególnych krajach.

 

ZOBACZ: Papież zdymisjonował biskupa. Był oskarżany o tuszowanie pedofilii w Kościele

 

Jeśli chodzi o procesy kanoniczne, to dwóch sprawców nie zostało osądzonych przed kościelnym wymiarem sprawiedliwości, 16 ukarano, a osiem postępowań trwa.

 

Ofiary pedofilii w zgromadzeniu to 170 nieletnich, w większości chłopców. Prawie jedną trzecią wykorzystywał założyciel zgromadzenia. Jedyna kara, jaka spotkała księdza Marciala Maciela Degollada, to wydany w 2006 roku przez Benedykta XVI zakaz pełnienia posługi i zalecenie życia w ciszy i modlitwie.

 

Pierwszy raport o dziesięcioleciach skandalu pedofilii w zgromadzeniu został opublikowany w 2019 roku, gdy papież Franciszek zdjął tajemnicę papieską w sprawach dotyczących przypadków nadużyć.

emi/ PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment