imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

PE: nie uznajemy wyborów na Białorusi i wspieramy obywateli

rn9jx1t6zrxc86do5954c8q95mh9nf6p.jpg


– Powitałem dziś w Parlamencie Europejskim panią Swiatłanę Cichanouską. Bardzo się cieszę, że dobrze sobie radzi. Niestety, w aresztach wciąż są tysiące Białorusinów, z których wielu było torturowanych we własnym kraju. Od 45 dni ludzie demonstrują na ulicach, domagając się prawa do wyboru przyszłości swojego kraju – oświadczył Sassoli.

 

Jak dodał, obecna sytuacja jest nie do przyjęcia. – Wzywam (urzędującego prezydenta Białorusi Alaksandra) Łukaszenkę do uwolnienia wszystkich zatrzymanych i podjęcia dialogu z (utworzoną przez białoruską opozycję) Radą Koordynacyjną i przedstawicielami narodu białoruskiego. W zeszłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował znaczną większością głosów rezolucję wzywającą do poszanowania praw obywatelskich, politycznych i praw człowieka na Białorusi oraz do poparcia idei sankcji wymierzonych w sprawców przemocy. Uważamy, że obywatele Białorusi muszą być jedynymi autorami swojego losu. Jedynym realnym rozwiązaniem jest pokojowe przekazanie władzy – oświadczył przewodniczący PE.

 

“Te rezolucja wspiera Białorusinów”

 

Cichanouska powiedziała na wspólnej konferencji z Sassolim, że jest bardzo wdzięczna za przyjęcie przez PE rezolucji w sprawie sytuacji na Białorusi.

 

ZOBACZ: Von der Leyen: w UE nie ma miejsca na “strefy wolne od LGBT”

 

– Te rezolucja wspiera Białorusinów w ich walce. Prosimy społeczność międzynarodową, by nie akceptowała władzy pana Łukaszenki, ponieważ nie ma on w oczach Białorusinów legitymacji do jej sprawowania. (…) Tylko dzięki wsparciu społeczności międzynarodowej będziemy w stanie wygrać naszą walkę o demokratyczną Białoruś – powiedziała opozycjonistka. Przed gmachem PE w trakcie wizyty białoruskiej liderki opozycji odbył się wiec poparcia dla Białorusi.

 

Sprawa Kalesnikawej

 

Sąd rozpatruje skargę adwokatów Kalesnikawej za zamkniętymi drzwiami – pisze Interfax-Zapad. Kalesnikawa została oskarżona o wzywanie do działań na szkodę bezpieczeństwa państwa. Adwokat opozycjonistki Ludmiła Kazak poinformowała w piątek, że pozostanie ona w areszcie do 8 listopada.

 

Status oskarżonych na podstawie tego samego artykułu mają też opozycjonista Maksim Znak i prawnik Ilja Salej. W miniony piątek sąd negatywnie rozpatrzył skargę na areszt Znaka. Mężczyzna ogłosił głodówkę.

 

ZOBACZ: Wielotysięczne demonstracje na Białorusi. Są kolejni zatrzymani

 

Kalesnikawa, członkini prezydium Rady Koordynacyjnej powołanej przez opozycję białoruską, została zatrzymana 7 września rano na ulicy w Mińsku przez nieznanych ludzi. Została przewieziona do siedziby wydziału do walki ze zorganizowaną przestępczością, gdzie spędziła około połowy dnia.

 

Potem trafiła do KGB Białorusi, gdzie żądano od niej zgody na wyjazd za granicę. W nocy opozycjonistkę wywieziono na granicę białorusko-ukraińską i siłą próbowano zmusić do opuszczenia kraju. Z relacji współpracowników Kalesnikawej Antona Radniankaua i Iwana Kraucoua wynika, że aby tego uniknąć, kobieta porwała swój paszport i przez okno wydostała się z auta.

 

ZOBACZ: ONZ zbada sytuację na Białorusi. Przyjęto rezolucję

 

Białoruskie organizacje pozarządowe uznały członków prezydium opozycyjnej Kalesnikawą i Znaka oraz Saleja za więźniów politycznych.

laf/ PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment