imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Papież odznaczył Polaków. Otrzymali medal “Pro Ecclesia et Pontifice”

ihmccnjpoou3hin479nq9tkqhdeh1q1f.pngEwa i Lech Kowalewscy zostali odznaczeni przez papieża Franciszka medalami “Pro Ecclesia et Pontifice”, które świeckie osoby otrzymują w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła. Małżonkowie od lat działają w organizacjach pro-life.

Ewa i Lech Kowalewscy ponad 30 lat temu utworzyli w Polsce i do dziś prowadzą organizację Human Life International. Od lat działają również w Zarządzie Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, a ostatnio także w Pomorskiej Inicjatywie Pro Life. 

Polacy odznaczeni przez papieża Franciszka

Jak informuje “Vatican News” odebrali z rąk metropolity gdańskiego abp. Tadeusza Wojdy krzyże “Pro Ecclesia et Pontifice”. W rozmowie z portalem podkreślają, że ta nagroda dotyczy całego społeczeństwa. – Nagroda jest wyrazem uznania dla nas wszystkich. Tylko działając razem możemy wygrać to zmaganie. Ta nagroda wzmacnia nasze ruchy, więc dotyczy nas wszystkich – przekazali. 

 

ZOBACZ: Papież Franciszek wzywa do modlitwy za Ukrainę. Zwrócił się też do Polaków

 

Małżeństwo zapewnia, że nie zamierzają osiąść na laurach. – Chcemy, aby Polska była krajem, który buduje swoją przyszłość na fundamencie katolickiej wiary, stabilnej rodziny i bezpieczeństwa swoich dzieci – deklarują.

 

 

Ich prac na rzecz promocji katolickich idei i wartości docenił również współpracujący z nimi socjolog. – Organizowanie tematycznych i na wysokim poziomie merytorycznym konferencji prasowych, sesji i konferencji naukowych również o zasięgu międzynarodowym, a w ostatnim czasie także bloga docierającego do szerokiego grona odbiorców to ogrom pracy – uważa Antoni Szymański.

Krzyż “Pro Ecclesia et Pontifice” – co to za odznaczenie?

Krzyż “Pro Ecclesia et Pontifice” (“Dla Kościoła i Papieża”) to jedno z wysokich odznaczeń Stolicy Apostolskiej, przyznawanych świeckim przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła, na wniosek biskupa diecezjalnego.

 

ZOBACZ: Papież Franciszek wspomniał polskiego księdza. “Oręduj za Polską”

 

Został ustanowiony przez papieża Leona XIII 17 lipca 1888 roku dla upamiętnienia 50-lecia jego kapłaństwa. Ewa i Lech Kowalewscy dołączyli do innych osób wspierających ruch pro-life uhonorowanych tym odznaczeniem: Alicji Grześkowiak, Wandy Półtawskiej, Antoniego Zięby czy Włodzimierza Fijałkowskiego.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment