imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Papcio Chmiel kończy 97 lat

42do9j3hwyf65bafrw1vr5x47xswc56n.jpg


To on stworzył Tytusa, Romka i A’Tomka, których przygody śledzą pokolenia Polaków. Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel, urodził się 97 lat temu w Warszawie. Dziś świętuje kolejne urodziny.

Przedwojnenny harcerz, ikona Starego Miasta, uczestnik Powstania Warszawskiego (pseudonim “Jupiter”), grafik, scenarzysta, pisarz – życie Chmielewskiego jest bogate w wydarzenia.

 

Najdłużej wydawana polska seria komiksowa

Jego twórczość opiera się głównie na rysowaniu komiksowych przygód, których bohaterami są Tytus, Romek i A’Tomek. Pierwszy raz ich historia pojawiła się na łamach “Świata Młodych” w 1957 roku. W różnych wariantach ukazuje się do dziś, co czyni ją najdłużej publikowaną polską serią komiksową.

 

ZOBACZ: Tintin, Smerfy i Lucky Luke. Święto komiksu w Brukseli

Wizerunki trójki bohaterów wykorzystano w wielu produkcjach: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek i innych. Weszli oni do kanonu polskiej popkultury.

 

Odznaczony wieloma orderami

Chmielewskiego, za twórczość na polu kultury i sztuki, uhonorowano szeregiem orderów i wyróżnień, m.in. Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Warszawskim Krzyżem Powstańczym oraz, rzecz jasna, Orderem Uśmiechu.

ac/ polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment