imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

„Pamiętaj o dniu szabatu”. Jeszcze o zażydzaniu dniami judaizmu w Kościele katolickim

Strona główna > Polska > „Pamiętaj o dniu szabatu”. Jeszcze o zażydzaniu dniami judaizmu w Kościele katolickim „Pamiętaj o dniu szabatu”. Jeszcze o zażydzaniu dniami judaizmu w Kościele katolickim Kasia Polska 3

„(…) jeśli przyjdą niszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, gdyż ten Kościół jest siłą tego narodu. (…)”

Prymas Polski Kard. Stetefan Wyszyński

Warszawa, 10.01.2020. Naczelny rabin Polski Michael Schudrich (L) i przewodnicz¹cy Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, bp Rafa³ Markowski (P) podczas konferencji prasowej z okazji XXIII Dnia Judaizmu w Koœciele katolickim w Polsce, 10 bm. (sko) PAP/Leszek Szymañski

„Izrael zapłacił wysoką cenę za swoje «wybranie». Może stał się przez to bardziej podobny do Syna Człowieczego, który według ciała był również synem Izraela, a dwutysięczna rocznica Jego przyjścia na świat będzie także świętem dla Żydów”

– Jan Paweł II „Przekroczyć próg nadziei”

Od czasów posoborowej deklaracji Nostra aetate mamy do czynienia z całkowitym zażydzaniem Kościoła katolickiego, ale takiego amoku judaistycznego, w jaki za przyczyną Jana Pawła II i jego fanatycznego kultu przez Polaków popadł Kościół w Polsce, nie ma nigdzie na świecie.

– M. Jasińska

+++

Pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować” 17 stycznia po raz 23. będzie obchodzony Dzień Judaizmu w Kościele katolickim. Obchody są rozłożone na kilka dni. Główne uroczystości odbędą się w Poznaniu i Gnieźnie.

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Warszawie bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem przypomniał, że Dzień Judaizmu jest inicjatywą wewnątrzkościelną, skierowaną przede wszystkim do katolików, ale z udziałem gmin żydowskich. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów jest świętowanie i dzień święty w judaizmie i chrześcijaństwie.

Dzień Judaizmu ustanowiła Konferencja Episkopatu Polski w 1997 r. Przypada on 17 stycznia – w wigilię Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. W tym roku obchody odbywają się pod hasłem „Pamiętaj o dniu szabatu, aby należycie go świętować”.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=J7Mql9OFNWY?feature=oembed&w=640&h=360]

Bp Markowski dodał, że tegoroczne obchody są szczególne.

Zbiegają się z 75. rocznicą wyzwolenia obozu w Auschwitz. W związku z tym chciałbym zwrócić uwagę, że miejsce, które stało się symbolem zagłady narodu żydowskiego, i które dziś pełni rolę niezwykłego muzeum, to miejsce również w ostatnich kilkudziesięciu latach nawiedzili papieże ostatnich pontyfikatów: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek

— powiedział.

Jak podkreślił, obecność papieży była nie tylko okazją do oddania hołdu i modlitwy za ofiary obozu zagłady, ale była też apelem skierowanym do świata o pokój i pojednanie.

Ma to swoją wagę z tego względu, że świat – pomimo doświadczeń z historii – po dziś dzień nie jest wolny od bezsensownych wojen, aktów przemocy i terroryzmu. I w związku z tym obecność papieży, ich modlitwa były okazją do przypomnienia podstawowej prawdy: nienawiść i przemoc nie prowadzą do pokoju. Nienawiść i przemoc rodzą kolejną nienawiść i przemoc, których musimy za wszelką cenę unikać. A drogą do tego jest pojednanie i pokój. (…) To jest pokój, który rodzi się przede wszystkim w sercu człowieka. Temu służą takie dni, jak Dzień Judaizmu w Kościele katolickim, gdzie mamy okazję razem z naszymi starszymi braćmi w wierze do refleksji i dialogu

— powiedział hierarcha.

Naczelny rabin Polski, Michael Schudrich podkreślił, że Auschwitz to nie tylko największe miejsce zamordowania Żydów podczas II wojny światowej.

Myślę, że to też największe miejsce ludobójstwa w historii świata. Przede wszystkim naszym obowiązkiem jest pamiętać

— wskazał.

Mówił, że wizyta w Auschwitz nie może pozostawiać człowieka obojętnym.

Jeżeli każdy człowiek może pomyśleć: co ja mogę zrobić, to na pewno może zmienić świat na lepsze

— wyraził nadzieję.

W ramach obchodów, w środę 15 stycznia w Poznaniu abp Henryk Muszyński odbierze nagrodę „Menora Dialogu”. Wyróżnienie przyznaje Stowarzyszenie Coexist i Fundacja Signum. Laudacje wygłoszą Michael Schudrich oraz rabin Berlina Walter Homolka.

Ta nagroda jest wyrazem uznania za jego całe dzieło zbliżania ludzi, kultur, religii

— powiedział bp. Markowski.

16 stycznia w Gnieźnie odbędzie się uroczyste poświęcenie tablicy upamiętniającej Żydów gnieźnieńskich i wszystkie ofiary zagłady.

Te uroczystości w Gnieźnie są wyrazem uznania dla Gniezna, które organizuje co roku w ramach Dnia Judaizmu, ale nie tylko, uroczystości związane z upamiętnianiem historii

— zaznaczył bp Markowski.

W Gnieźnie będzie zorganizowane też sympozjum na temat znaczenia dnia świętego w judaizmie i chrześcijaństwie.

Okazją do refleksji nad życiem ludzkim, wartością świata, budowaniem relacji, pokoju jest kultywowanie dnia świętego, które jest mocno zakorzenione w życiu religijnym judaizmu i chrześcijaństwa. To będzie okazja do powiedzenia o historii dnia świętego, ale także o tym, czego doświadczamy dzisiaj, na ile ten dzień święty jest rzeczywiście kultywowany

— powiedział.

W ramach uroczystości w Gnieźnie, będzie odprawione też nabożeństwo z udziałem prymasa Polski abp Wojciecha Polaka i naczelnego rabina Polski, Michaela Schudricha.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim jest obchodzony także w innych miastach. W Warszawie w niedzielę 12 stycznia będzie odprawiona msza w kościele środowisk twórczych. Odbędzie się też panel poświęcony świętowaniu dnia świętego.

W poprzednich latach w ramach obchodów był też organizowany dzień otwarty w warszawskiej Synagodze Nożyków. Na pytanie, dlaczego w tym roku synagoga będzie zamknięta, rabin Schudrich odpowiedział:

To jest decyzja administracji synagogi. Myślę, że w czasach, w których żyjemy, są wątpliwości, czy to jest bezpieczne. Jest to bardzo smutne

— powiedział.

Mam nadzieję, że nieobecność prezydenta Andrzeja Dudy na Światowym Forum Holokaustu w instytucie Yad Vashem nie będzie miała wpływu na relacje polsko-żydowskie – ocenił w piątek prymas Polski abp Wojciech Polak.

Prezydent poinformował w tym tygodniu, że nie weźmie udziału w Światowym Forum Holokaustu, które odbędzie się 23 stycznia w Jerozolimie. Prymas został zapytany w piątek w Gnieźnie o to, czy nieobecność prezydenta na tym wydarzeniu może negatywnie wpłynąć na dialog polsko-żydowski.

Abp Polak wyraził nadzieję, że brak Andrzeja Dudy na Forum w instytucie Yad Vashem nie odbije się na wzajemnych relacjach. Ocenił przy tym, że w dużej mierze zależne to jest od tego, jak na absencję prezydenta i jej uzasadnienie będzie patrzeć zarówno strona polska, jak i żydowska.

Jeśli to będzie interpretacja w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu, to tak, nie odbije się. Jeśli natomiast w duchu pewnej konfrontacji, to (…) trzeba dużej delikatności czy ostrożności, by nie zostało zniszczone to, co było z wielką starannością budowane przez lata, a niekiedy przez wieki – czy to w relacjach Polski z Niemcami, z Izraelem, czy w dialogu chrześcijańsko-żydowskim

— powiedział prymas.

Prezydent we wtorek poinformował, że nie weźmie 23 stycznia w Jerozolimie udziału 5. Światowym Forum Holokaustu. Decyzję tę uzasadniał tym, że organizatorzy Forum nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta podczas uroczystości związanej z 75. rocznicą wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau oraz Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

_________

  • [„Pamiętaj o dniu szabatu”. Padła zapowiedź Dnia Judaizmu w Kościele katolickim. Prymas został zapytany o decyzję prezydenta. – tytuł w oryginale – M.J.]

kpc/PAP /Foto/autor: PAP/Leszek Szymańsk

10 stycznia 202/

Za: https://forumemjot.wordpress.com/2020/01/10/pamietaj-o-dniu-szabatu-jeszcze-o-zazydzaniu-dniami-judaizmu-w-kosciele-katolickim/

https://wpolityce.pl/kosciol/481523-prymas-zostal-zapytany-o-decyzje-prezydenta-dudy

Kasia
Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment