imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Palma Judei – żydowski symbol w centrum Warszawy

alb-1200x630

Strona główna > Polska > Palma Judei – żydowski symbol w centrum Warszawy Palma Judei – żydowski symbol w centrum Warszawy Jerzy Ulicki-Rek Polska 1

Palma Judei od 2002 roku stoi w centrum Warszawy u zbiegu najważniejszych ulic. Miała pozostać tam tylko rok, a jej istnienie przeciągnęło się na kolejne kilkanaście lat. Co symbolizuje? Po co nam palma w centrum stolicy Polski? Dlaczego ustawiono ją właśnie w tym, a nie w innym miejscu?

Żydowski symbol

Judejska palma daktylowa to roślina pochodząca z Izraela, która w całej starożytnej Judei (dzisiejszym Izraelu i Palestynie) była uważana za symbol państwa i piękna.

Gęste lasy palmowe, ciągnące się wiele kilometrów pokrywały całą dolinę rzeki Jordan od Morza Galilejskiego na północy do brzegów Morza Martwego na południu.

Palmy judejskie były charakterystyczną cechą krajobrazu, ale także i ludzi, którzy zamieszkiwali Judeę.

Judejskie palmy stały się symbolem Królestwa Judei, a nawet Rzymianie, po podbiciu obszaru, wybijali nowe monety z symbolem palmy na pamiątkę ich podboju.

Co więcej, Rzymianie uznawali drzewa te za żywy znak oszustw, krętactw i manipulacji, dlatego doprowadzili do ich skutecznego wyplenienia.

Dopiero w 2005 roku w Izraelu odtworzono ten gatunek z nasion przypadkowo zakonserwowanych w glinianym naczyniu sprzed 2 tysięcy lat, znalezionym podczas wykopalisk w pałacu Heroda Wielkiego.

Historyczne zapiski pokazują również, że palmy judejskie były czymś więcej niż tylko symbolami państwa i piękna.

Rodziły także najbardziej smaczne i pożywne owoce w regionie, dlatego też uważano je za drzewo zapewniające dobrobyt i dostatek wielu pokoleniom Żydów.

Nieprzypadkowa lokalizacja

Palma Judei w Warszawie pojawiła się w 2002 roku na skrzyżowaniu dwóch najważniejszych ulic Al. Jerozolimskich i ul. Nowy Świat.

Dlaczego postawiono ją właściwie w centrum stolicy Polski?

Otóż wybór jej lokalizacji nie jest przypadkowy.

Po pierwsze symboliczne i oczywiste znaczenie mają tutaj nazwy ulic, przy których stoi.

Aleje Jerozolimskie nawiązują do tego, że Warszawa jest dla osób pochodzenia żydowskiego drugą Jerozolimą, czyli stolicą ich państwa.

Natomiast ul. Nowy Świat ma wymiar mistyczny i dla żydowskiego środowiska jest symbolem „nowego świata” nad Wisłą – Nowego Izraela (Polin).

Po drugie Palmę Judei ulokowano w samym centrum tzw. Drogi Królewskiej, czyli reprezentacyjnego traktu Warszawy, którym podczas głównych obchodów uroczystości państwowych, odwiedzin gości zagranicznych itp. przemieszczają się ważne osobistości z Polski i innych państw.

Dla głów innych państw goszczących w Polsce symbol judejskiej palmy górującej nad centrum Warszawy, jest potwierdzeniem lub przypomnieniem tego, kto w tym kraju sprawuje rzeczywistą władzę.

Po trzecie palma Judei króluje nad symbolicznym dla Żydów budynkiem – Domem Partii – byłą siedzibą partyjnych władz Polski.

Monumentalny, ponury gmach zbudowano w latach 1948-1952 z inicjatywy trzech zbrodniarzy żydowskich, odpowiedzialnych za liczne zbrodnie wobec narodu polskiego i nędzę polskiego społeczeństwa: Bolesława Bieruta, Jakuba Bermana oraz Hilarego Minca.

Po co Warszawie Palma Judei?

Odpowiedzi na to pytanie wypadałoby szukać u samych inicjatorów akcji ulokowania judejskiej palmy w centrum Warszawy.

Otóż pomysł na ustawienie w Warszawie nie jednej Palmy Judei, lecz całego szpaleru takich drzew zrodził się w głowie artystki Joanny Rajkowskiej po jej pobycie w Izraelu w 2001 roku.

Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich są pomysłem wziętym z języka, z opowiadania, z próby opisania podróży do Izraela.

Szpalery palm wzdłuż Alej Jerozolimskich miały stanowić podsumowanie wyprawy, którą odbyłam z Arturem Żmijewskim wiosną 2001 roku.

W sposób dosłowny jest to przeniesienie widoku — któryw Izraelu jest oczywisty — do Warszawy; na ulicę, której nazwa z kolei odsyła z powrotem do Izraela.

W warstwie mniej dosłownej palma nawiązuje do wyrażenia, którym w języku polskim opisujemy coś nie do pomyślenia, coś poza naszym sposobem pojmowania, coś, co mówiąc krótko, uznajemy za idiotyczne.

Palma jako znak tego wszystkiego, co umyka naszemu sposobowi rozumienia, jest w Warszawie jak najbardziej na swoim miejscu.

Choć, być może wskazuje ona jedynie na to, że nasz sposób myślenia do świata po prostu nie przystaje – fragment wywiadu „O palmie” z Joanną Rajkowską rozmawia Artur Żmijewski.

Inicjatywę tę zaaprobował ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński.

Palmę Judei ustawiono w centrum stolicy Polski w 2002 roku.

Miała stać tylko rok i na taki okres wydano pozwolenie na zajęcie pasa drogowego.

Pozostała tam jednak dłużej, o wiele dłużej… popierana przez media polskojęzyczne kontrolowane przez osoby o żydowskich korzeniach i kolejne władze Warszawy.

Nie wiadomo też, kto ma do niej prawa własności — czy Joanna Rajkowska, czy miasto, ponieważ ta kwestia jest bardzo zagmatwana.

Palma Judei, która od początku wzbudzała skrajne emocje w wielu Polakach, niewątpliwie pozostaje najbardziej wymownym symbolem żydowskim w Warszawie, który powinien zniknąć już dawno temu…

Za: https://www.odkrywamyzakryte.com/palma-judei/

Jerzy Ulicki-Rek

https://www.polskawalczaca.com/


Read the full article – wolna-polska.pl

Leave a Comment