imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Paliwo, które wyciekło w Norylsku, przenika przez zapory na rzekach

v69scn8dp9ds9kz4m5wcf2qg3a6xsjum.jpg


Ekolodzy ostrzegali, że olej napędowy, który trafił do rzek po wycieku z elektrowni, jest bardziej toksyczny niż ropa naftowa

Po wycieku paliwa w Norylsku na północy Rosji i ustawieniu na rzekach pływających zapór, mających ograniczyć rozlewanie się plamy oleju, paliwo przedostało się za zapory i stężenie produktów naftowych za nimi przekracza normy – poinformowały władze we wtorek.

– Za zaporami widzimy duże stężenie rozpuszczonych produktów naftowych. Zatem na dziś zapory – taka jest nasza wstępna ocena – są nieskutecznym sposobem na wykluczenie zanieczyszczenia obiektów wodnych – powiedziała wiceminister ekologii w regionalnym rządzie Julia Gumeniuk.

 

Urzędniczka dodała, że być może zapory zostały ustawione zbyt późno.

 

ZOBACZ: Ludzie mdleli na ulicy, trujący gaz przedostał się do domów. Nie żyje 13 osób, setki w szpitalach

 

Przekroczenie norm wykryto w wodzie poza zaporami ustawionymi na rzece Ambarnaja. Obecność produktów naftowych stwierdzono także w jeziorze Piasino – poinformował gubernator Kraju Krasnojarskiego Aleksandr Uss. Podkreślił, że teraz nie można dopuścić do przedostania się paliwa do rzeki Piasina, która z jeziora biegnie dalej na północ i wpada do Morza Karskiego.

 

Olej napędowy bardziej toksyczny niż ropa naftowa

 

Wcześniej już ekolodzy ostrzegali, że olej napędowy, który trafił do rzek po wycieku z elektrowni, jest bardziej toksyczny niż ropa naftowa i że nie będzie można go całkowicie usunąć.

 

Do największego w rosyjskiej Arktyce wycieku paliwa doszło 29 maja. Około 21 tysięcy ton oleju napędowego wyciekło ze zbiornika na terenie elektrowni należącej do Norylsko-Tajmyrskiej Firmy Paliwowo-Energetycznej. Gubernator Uss poinformował Moskwę o katastrofie 31 maja. Najpierw utrzymywano, że nie ma groźby skażenia. Ratownicy przybyli na miejsce katastrofy w nocy z 31 maja na 1 czerwca, a dwa dni później prezydent Rosji Władimir Putin wprowadził w Norylsku stan wyjątkowy.

grz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment