imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Pakistan. Gwałtowne powodzie w całym kraju. Nie żyje co najmniej 1000 osób

g3iff8ngesyfjwzphyxtprsv31wnd3q6.jpg


Co najmniej 1000 osób zginęło w wyniki gwałtownych powodzi, które nawiedziły północne prowincje w Pakistanie. Obfite deszcze monsunowe i wywołane nimi wezbrania rzek dotknęły prawie milion ludzi w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Internet i prąd w wielu miejscach kraju są niedostępne. Część infrastruktury, w tym drogi i mosty są całkowicie zniszczone, co odcięło od świata wiele odległych od większych miast obszarów.

Ogromne zniszczenia 

Rząd Pakistanu ogłosił stan wyjątkowy. Władze zaapelowały o międzynarodową pomoc przy ratowaniu ludzi pozostawionych, często samymi sobie na obszarach odciętych z powodu osuwisk i wód powodziowych.

 

 

Premier Shabaz Sharif ocenił w poniedziałek, że deszcze są najcięższymi, jakie Pakistan widział od trzech dekad. – Wszędzie widziałem powódź, gdziekolwiek byłem w ostatnich dniach, a nawet dzisiaj, wszędzie powódź – mówił Sharif w Charsaddzie, jednym ze zniszczonych przez wodę miast. 

 

ZOBACZ: Chiny. Ulewne deszcze i powodzie błyskawiczne. Tysiące ewakuowanych, kilkanaście ofiar

 

– Ta powódź zniszczyła sieć drogową w wielu lokalizacjach, a zwłaszcza od rejonu Madian do Kalam. W kilku miejscach droga jest zniszczona, a także około pięciu do sześciu mostów w tym regionie jest zerwanych. Teraz nasza strategia jest taka, że musimy tymczasowo przywrócić ruch – powiedział lokalnym mediom Nawaz Khan, dyrektor organu nadzorującego drogi, Pakistani National Highway Authority.

 

 

Od czerwca powodzie zniszczyły ponad osiemset tysięcy hektarów upraw. Największym zagrożeniem są deszcze padające w nocy, które powodują nagłe wezbrania wód w lokalnych rzekach. Niektórzy mieszkańcy narażonych terenów ze swoimi zwierzętami gospodarskimi nocują na autostradach.

 

 

W usuwaniu skutków żywiołu pomaga wojsko. Potwierdzono co najmniej 1000 ofiar, liczba ta może wzrosnąć, ponieważ pomoc nie dotarła jeszcze do wszystkich poszkodowanych rejonów. 

laf/Reuters/AP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment