imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Ostrzeżenia IMGW: śnieg, wiatr i mróz. Czeka nas ciężka noc

3y9co9j3wwe3yo1zz1ttzv9muwxq99cv.jpg


IMGW informuje, że nadchodzącej nocy front atmosferyczny, który przyniósł nam intensywne opady śniegu, będzie przemieszczał się na północny-wschód, a co za tym idzie opadów śniegu oraz zawiei i zamieci śnieżnych można spodziewać się głównie w północnej i północno-wschodniej części kraju. Sytuacja poprawi się w centrum i na południu kraju.

 

ZOBACZ: Mróz, śnieg, zamiecie. Przed nami trudny tydzień

 

Jak przekazał synoptyk IMGW Grzegorz Walijewski nocą z poniedziałku na wtorek pojawią się okresami opady śniegu, które miejscami – na północy i krańcach wschodnich – będą miały natężenie umiarkowane. Na południowym wschodzie początkowo można się również spodziewać opadów marznącego deszczu, które będą powodowały gołoledź. W ciągu nocy na przeważającym obszarze kraju dopada od 2 do 7 cm śniegu, a miejscami na Pomorzu nawet do 12 cm.

 

 

Odwołane pociągi, korki na drogach

 

Temperatura minimalna wyniesie od -18 st. C w kotlinach sudeckich, ok. -12 st. w centrum do -6 st. na krańcach południowo-wschodnich i nad morzem. Wiatr będzie już słaby i umiarkowany, jedynie nad morzem jego porywy będą silniejsze i będzie tam powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

Trudne warunki atmosferyczne paraliżowały ruch w polskich miastach, m.in. w Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Na większości stołecznych ulic w Warszawie leży gruba warstwa śniegu. Ruch odbywał się bardzo powoli, wiele ulic zakorkowało się.

 

ZOBACZ: Zimowy paraliż kolei. Jak uzyskać odszkodowanie za spóźnienie pociągu?

 

Od godz. 9 na ulicach, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej, pracuje 170 posypywarek. Ponadto od godz. 8:45 w rejonie al. Waszyngtona nastąpiła przerwa w dostawach ciepła.

 

Poniedziałkowy atak zimy sprawił, że z utrudnieniami liczą się także pasażerowie kolei. Wiele składów różnych przewoźników – zarówno lokalnych, jak i dalekobieżnych – notowało opóźnienia, a co najmniej 94 pociągi w ogóle nie wyjechały w trasę. Chodzi m.in. o połączenia Kolei Mazowieckich, Polregio, Kolei Dolnośląskich i Kolei Śląskich.

 

Po godz. 17:00 o około 130 minut był spóźniony pociąg Polregio “Orlanka” z Białegostoku do Siedlec oraz kilka składów PKP Intercity: “Mehoffer” ze Szczecina do Przemyśla, “Chełmoński” z Krakowa do Świnoujścia, “Odra” z Berlina do Warszawy i “Sobieski” z Wiednia do Gdyni. Kilkanaście innych zanotowało odchylenia od rozkładu jazdy sięgające 100 minut.

Co przyniesie wtorek? 

– Wtorek to zdecydowana poprawa pogody jeżeli chodzi o opad śniegu, o zawieje i zamiecie śnieżne oraz o jego intensywność. Oczywiście ten opad nadal będzie występował na północnym wschodzie – o umiarkowanym natężeniu – i tam prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej to ok 5 cm – poinformował Walijewski.

 

Dodał, że temperatura maksymalna we wtorek wyniesie od -10 st. C na północnym wschodzie i w kotlinach sudeckich, ok. -6 w centrum i na zachodzie, do -1 st. C na południowym wschodzie. Wiatr będzie słaby, nad morzem umiarkowany w porywach do 60 km/h, natomiast w górach zdecydowanie silniejszy – w porywach do 100 km/h i będzie tam powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

 

ZOBACZ: Powodzie we Francji. Alert dla Paryża

 

– Jeżeli chodzi o opady śniegu w Warszawie i w centrum, to we wtorek można powiedzieć, że będą to już dosłownie resztki śniegu – ocenił Walijewski. Dodał, że śnieg w tych miejscach będzie już jedynie prószył. W ciągu dnia w Warszawie może spaść go jedynie ok. 1 cm.

 

Zobacz prognozę pogody Polsat News

  

ms/wka/ polsatnews.pl, PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment