imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Oscary 2023. Ogłoszono nominacje. Polski kandydat “IO” wyróżniony

f8spww2u44qm2h5wxz623rkh5yi8vcgs.png


Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominowanych do Oscarów 2023. W kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy znalazł się “IO” Jerzego Skolimowskiego.

“IO” to pierwszy film 84-letniego reżysera, który ma szansę zdobyć Oscara. Rywalami polskiej produkcji w walce o statuetkę w kategorii najlepszy film międzynarodowy będą “Na Zachodzie bez zmian” (Niemcy), “Argentyna, 1985” (Argentyna), “Blisko” (Belgia) i “Cicha dziewczyna” (Irlandia).

 

Luźno nawiązującą do “Na los szczęścia, Baltazarze!” Roberta Bressona opowieść o osiołku, który tuła się po świecie w poszukiwaniu ludzkiej miłości i życzliwości, uhonorowano nagrodą jury podczas majowego festiwalu w Cannes. Obraz zachwycił również krytyków, którzy opisywali go jako “wciągające doświadczenie, film, który staje na własnych kopytach”. W kolejnych miesiącach twórców doceniono m.in. nagrodami Amerykańskiego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych, Stowarzyszenia Nowojorskich Krytyków Filmowych oraz Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles.

 

ZOBACZ: Oscary 2022. Ukraina na czerwonym dywanie. Minuta ciszy dla ofiar rosyjskiej agresji

 

Współscenarzystką i współproducentką “IO” jest Ewa Piaskowska. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Michał Dymek, wspierany przez Michała Englerta i Pawła Edelmana, a za montaż – Agnieszka Glińska.

Oscary 2023. Gala wręczenia nagród

Ceremonia wręczenia 95. nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się w niedzielę 12 marca w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie aktor i komik Jimmy Kimmel, który w przeszłości dwukrotnie pełnił tę funkcję – w 2017 i 2018 r.

 

ZOBACZ: Oscary 2022. Will Smith publicznie przeprosił Chrisa Rocka

 

Jak podał portal Variety, powołując się na dane Live+ Same Day Nielsen, ubiegłoroczną ceremonię oscarową śledziło “16,6 mln widzów, co oznacza wzrost o 58 proc. w porównaniu z rokiem wcześniejszym”, kiedy to odnotowano rekordowo niską oglądalność: 10,5 mln widzów.

 

 

zdr/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment