imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Orły 2021. “Zabij to i wyjedź z tego miasta” najlepszym filmem

4vh44bq3411q4gq8d32etbwg9mdynhym.jpg


W kategorii Odkrycie roku nagrodę otrzymał Jan Holoubek, reżyser filmu “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”. W kategorii Drugoplanowa rola kobieca najlepsza okazała się Kinga Preis, która wystąpiła w filmie “Jak najdalej stąd”. Z kolei nagrodę za najlepszą drugoplanową rolę męską odebrał Jan Frycz za film “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”.

 

ZOBACZ: Homoseksualiści bohaterami Ulicy Sezamkowej. “Miłość to miłość”

 

Nagroda w kategorii Najlepsza scenografia otrzymali Christoper R. Demuri i Lech Majewski za “Dolinę Bogów”. Nagroda publiczności powędrowała do Jan Komasy za film “Sala samobójców. Hejter”. Statuetkę za najlepszy film dokumentalny otrzymał “Wieloryb z Lorino” w reżyserii Macieja Cuske. Orła za najlepszy dźwięk odebrał Franciszek Kozłowski za “Zabij to i wyjedź z tego miasta”.

 

Statuetka w kategorii Najlepszy scenariusz trafiła do Mariusza Wilczyńskiego za film “Zabij to i wyjedź z tego miasta”. 

 

Piotr Trojan z nagrodą za główną rolę męską

 

Orzeł 2021 dla filmu europejskiego wędruje na konto “Nędzników”. Natomiast nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymały ex aequo dwie osoby Piotr Sobociński Jr. (“Jak najdalej stąd”) i Michał Englert (“Śniegu już nigdy nie będzie”).

 

Agata Kulesza i Piotr Trojan otrzymali w poniedziałek Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 za najlepsze role pierwszoplanowe w “25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy”.

 

Piotr Trojan, doceniony za najlepszą główną rolę męską, w “25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy” zagrał mężczyznę niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Agata Kulesza, która podczas uroczystości odebrała statuetkę za najlepszą rolę kobiecą, zagrała w tym filmie matkę głównego bohatera.

 

Jan Holoubek reżyser filmu “25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię. Natomiast najlepszym filmem okazał się “Zabij to i wyjedź z tego miasta” Mariusza Wilczyńskiego.

 

ZOBACZ: Prokurator, który oskarżał Tomasza Komendę, usunięty z zawodu

 

Podczas gali przyznano statuetkę za Osiągnięcia Życia. Otrzymał ją Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz, legendarny twórca muzyki filmowej i kompozytor. Stworzył on muzykę do filmów i seriali takich jak “Syzyfowe prace”, “Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, “Janosik”, “Alternatywy 4” czy “Czterdziestolatek”.

14 nominacji dla filmu “25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”

Wśród tegorocznych nominowanych filmów znalazły się m.in. “Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, “Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy czy “Szarlatan” Agnieszki Holland. Rekordową liczbę 14 nominacji otrzymał film “25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”. Obraz w reżyserii Jana Holoubka bazuje na głośnej historii Tomasza Komendy, niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia.

 

ZOBACZ: Zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy. Jest decyzja prokuratury

 

Autorem plakatu promującego tegoroczne rozdanie jest Andrzej Pągowski. “W plakacie tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych Orły umieściłem symbol nadziei i wolności – orła, którego skrzydła układają się w literę V. Kolory też są pogodne i dające nadzieję, że wspólne pokonamy wszystkie trudności. Czego życzę całemu środowisku” – podsumował swoją pracę słynny grafik.

 

 

 

an/wka/polsatnews.pl/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment