imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Opole. Zmarła aktorka Zofia Bielewicz. Miała 93 lata

zi19172qe9vb632wac9kv6b2hkv97dpp.jpg


W wieku 93 lat zmarła Zofia Bielewicz, wieloletnia aktorka Teatru im. Jana Kochanowskiego. Urodzona w Warszawie artystka debiutowała w wieku 17 lat na sennie krakowskiej “Groteski”. Bielewicz znana była m.in. z roli Malinowskiej w serialu Polsatu “Świat według Kiepskich”.

O śmierci urodzonej 19 maja 1928 roku w Warszawie artystki poinformował na swoim profilu społecznościowym Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu, z którym Zofia Bielewicz była związana od 1974 roku do przejścia na emeryturę.

 

“Z nieopisanym smutkiem żegnamy Zofię Bielewicz. Aktorkę, dla której teatr był całym życiem. Zadebiutowała w 1945 roku w Teatrze Groteska w Krakowie. W 1974 roku związała się z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Zagrała ponad 140 ról, z czego 132 w naszym teatrze. Tutaj zagrała swój ostatni spektakl – »Córki powietrza. Sen Balladyny«. Jeszcze kilka dni temu Zofia z radością towarzyszyła nam przy wydarzeniach związanych z otwarciem teatru i nowego sezonu. Przy każdej premierze była z nami i cieszyła się razem z nami! Zapamiętamy jej niezwykły talent, wdzięk, klasę, poczucie humoru, wielką empatię i miłość do teatru” – napisano na stronie teatru.

 

ZOBACZ: Teatr na dwóch krańcach świata

 

Zofia Bielewicz urodziła się w rodzinie muzycznej. Jej ojcem był dyrygent i kompozytor, a mama profesorem Konserwatorium Muzycznego. Rodzice przygotowywali Zofię do kariery artystycznej. W czasie Powstania Warszawskiego Zofia brała udział w koncertach dla powstańców. Po wojnie, w 1950 roku, przyjechała do Opola. Grała także na deskach scen teatrów Łodzi i Olsztyna. Jak przypomina “Nowa Trybuna Opolska”, jeszcze trzy lata temu, podczas swojego jubileuszu, Zofia Bilewicz zagrała Panią Rollison w specjalnie na tę okazję przygotowanej scenie z III części “Dziadów” Adama Mickiewicza.

wys/ml/PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment