imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Olbrycht: jeszcze żaden rząd nie złożył do KE całego krajowego planu odbudowy

olbrycht-webinarium-3.jpg


Dokumenty dotyczące krajowych planów odbudowy złożyły na razie 23 rządy – poinformował w piątek, 26 marca europoseł Jan Olbrycht. Przy czym jak zaznaczył jeszcze żadne państwo nie złożyło jednego, spójnego dokumentu.

„Według stanu na 25 marca swoje dokumenty dotyczące krajowych planów odbudowy złożyły 23 rządy. Cztery nie złożyły jeszcze niczego i są to: Rumunia, Holandia, Litwa i Austria. Natomiast pozostałe złożyły albo części, albo fragmenty. Jeszcze żaden rząd nie złożył całego KPO jako jednego spójnego dokumentu” – poinformował europoseł podczas piątkowego webinarium dotyczącego krajowych planów odbudowy.

Olbrycht dodał, że większość z propozycji, które wpłynęły do UE „zawiera tylko subwencje, bez części kredytowej, na takiej zasadzie, że część kredytowa zostanie dopracowana później”. Przy czym jak zaznaczył część kredytowa krajowych planów odbudowy państwa będą musiały złożyć najpóźniej do połowy 2023 r.

Europoseł dodał, że z nieoficjalnych informacji Komisji wynika, że spodziewa się ona, że pełne dokumenty KPO zaczną spływać w kwietniu.

Jak zaznaczył Olbrycht, polski rząd przedłożył do KE na razie draft KPO. Oznacza to, że rozmowy z KE trwają równolegle z konsultacjami i wysłuchaniami krajowymi dotyczącymi planu odbudowy.  

Podczas swojego wystąpienia Olbrycht zwrócił też uwagę, że w przestrzeni publicznej, podczas debat poświęconych KPO pojawia się wiele błędów dotyczących tego dokumentu. „Wszyscy koncentrują się na KPO jako tym, który jest bardzo specyficznym dokumentem. I jest strasznie dużo błędów popełnianych w przestrzeni publicznej.

Jak wyjaśnił, KPO jest dokumentem rządowym, który ma być przedłożony do Komisji Europejskiej, optymalnie do końca kwietnia. „Komisja będzie go opiniowała w dialogu z Parlamentem Europejskim, a ostateczną decyzję podejmą w głosowaniu ministrowie rządów. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia rozgrywki międzynarodowej” – tłumaczył eurodeputowany.

Jak zaznaczył Komisja niczego nie zatwierdzi.

Olbrycht przypomniał też, że KPO jest częścią funduszu odbudowy. „Krajowy Plan Odbudowy, REACT-EU, pieniądze na II filar rolnictwa, Just Transition Fund, InvestEU i jeszcze badania naukowe – to razem tworzy cały fundusz odbudowy” – tłumaczył europoseł.  

Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który jest podstawą do otrzymania pieniędzy z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Pokazuje on, jak mają być rozdysponowane pieniądze, wskazując na konkretne reformy, programy i inwestycje.

Polska będzie miała do dyspozycji ponad 58 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po nie jest Krajowy Plan Odbudowy, który musi przygotować każde państwo członkowskie i przekazać je do końca kwietnia Komisji Europejskiej, która ma dwa miesiące na jego akceptację. W tej chwili trwają konsultacje społeczne KPO.

mp/

Źródło informacji: EuroPAP News


Source link

Leave a Comment