imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Ogrzewanie: Suszysz ubrania na grzejniku? Nie popełniaj więcej tego błędu

000G4BDF87D94UYB-C429.jpg


Położenie mokrych rzeczy na kaloryferze z pewnością pozwoli na szybkie ich wysuszenie. Ubocznym skutkiem takich działań będzie jednak znaczący wzrost wilgotności powietrza. O ile zbyt suche powietrze w pomieszczeniach nie jest dla nas dobre, to nadmiar wilgoci może powodować o wiele gorsze konsekwencje tj. rozwój pleśni i grzybów. Są one nie tylko trudne do usunięcia, ale mogą powodować różnego rodzaju alergie oraz choroby układu oddechowego.

Kolejnym powodem, dla którego nie warto wykorzystywać kaloryferów do suszenia ubrań, są zwiększone koszty ogrzewania. Gdy kładziemy mokrą odzież, gorące powietrze z grzejnika jest natychmiast chłodzone, przez co ciepło nie dociera do pomieszczenia w takim stopniu, jakbyśmy tego oczekiwali. Kaloryfer oddaje ciepło ubraniom i zużywa więcej energii. Z tego względu musimy ogrzewać pomieszczenie intensywniej lub dłużej, co przekłada się na wyższe kwoty na naszych rachunkach.

Zakładasz ulubioną bluzkę i masz wrażenie, że jest jakieś mniejsza? Przecież wszystko było zrobione zgodnie z instrukcją prania. Nie każdy wie, ale suszenie ubrań na grzejniku może powodować ich zniszczenie. Położenie przykładowo wilgotnej wełny na kaloryferze może się skończyć katastrofą. Duża różnica temperatur może skutkować skurczeniem się materiału, a wykorzystywanie tej metody w dłuższej perspektywie przekłada się na obniżenie jakości odzieży.

Eksperci wskazują, że wieszanie mokrego prania na niektórych rodzajach grzejników może przyczyniać się do powstawania mikropęknięć na powierzchni lakieru. W dłuższym okresie czasu takie uszczerbki mogą skutkować korozją (grzejniki stalowe).

Najlepszym (i tanim!) sposobem jest rozłożenie suszarki do ubrań, którą ustawimy w optymalnej odległości od grzejnika, tak aby nie zakłócić emisji i rozchodzenia się ciepła po pomieszczeniu. Sprawdzoną metodą, o ile oczywiście pogoda na to pozwala, jest suszenie ubrań na zewnątrz. Zimne powietrze nie wpływa negatywnie na nasze ubrania, a powoduje szybkie odparowywanie wody. Rozwiązaniem problemu suszenia ubrań może być również zakup elektrycznej suszarki na pranie lub suszarki do ubrań.

Czytaj też: Baba Wanga, Nostradamus, Majowie. Katastrofalne przepowiednie na 2023 rok
Source link

Leave a Comment