imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

“Ogniste robaki” w Adriatyku. Pomaga im ocieplenie klimatu

000JC5C2EXJW06X5-C461-F4.jpg


Wieloszczet wędrujacy (Hermodice carunculata). Dzięki ocieplającym się wodom Morza Śródziemnego te zwierzęta coraz bardziej się rozprzestrzeniają

Wieloszczet wędrujacy (Hermodice carunculata). Dzięki ocieplającym się wodom Morza Śródziemnego te zwierzęta coraz bardziej się rozprzestrzeniają/Martino Motti/Education Images/Universal Images Group/Getty Images

Czeskie i chorwackie media donoszą o kolejnych przypadkach groźnych zwierząt między innymi w rejonie Czarnogóry oraz chorwackiej wyspy Korčula. Większą ich ilość zaobserwowano też nieopodal czarnogórskiego kurortu Budva.

Ocieplenie pomaga wieloszczetom

Według naukowców postępujące globalne ocieplenie i związany z tym wzrost temperatury wody morskiej sprawia, że wieloszczety coraz bardziej się rozprzestrzeniają.

“Robaki ogniste” coraz częściej spotyka się na płyciznach do głębokości jednego metra, przez co rośnie ryzyko kontaktu z osobami wypoczywającymi w okolicy ciepłych plaż Morza Śródziemnego.

Ich jaskrawe ubarwienie może budzić zainteresowanie, jednak w świecie przyrody jest to jasny sygnał, że lepiej takiego stworzenia nie dotykać:

Jednak ze względu na ich odważne kolory i wygląd ludzie mogą uznać je za interesujące, więc czasami próbują je podnieść i dotknąć. Wtedy zwierzę broni się i może zranić człowieka – wyjaśnia prof. Maia Krželja z Uniwersytetu w Splicie w Chorwacji.

A to może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych następstw.

Zwierzę, które lepiej podziwiać z daleka

Wieloszczet wędrujący to ciepłolubne morskie stworzenie żyjące w ciepłych wodach Atlantyku (odkryto go w XVIII wieku w Morzu Karaibskim) oraz Morza Czerwonego i Śródziemnego. Jest niewielkim, mierzącym od kilkunastu do kilkudziesięciu centymetrów organizmem, który poluje na inne zwierzęta, ale nie pogardzi też padliną.

Dysponujące silną trucizną wieloszczety używają swoich parzydełek głównie do obrony przed większymi drapieżnikami. Mogą ich użyć również przeciwko ludziom, którzy nieopatrznie spróbują dotknąć tych jaskrawych stworzeń.

U osób, które popełnią ten błąd może wystąpić silne podrażnienie, zaczerwienienie, stany zapalne i długotrwałe swędzenie. Bardziej wrażliwym pechowcom może z kolei nawet grozić krótkotrwały paraliż części ciała.

Źródło: Idnes.cz, Index.hr

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Czarnogóra. Rosyjscy bogacze i uciekinierzy nad Adriatykiem/Deutsche Welle/Deutsche Welle


Source link

Leave a Comment