5 stycznia z serwisu społecznościowego facebook zniknęło oficjalne konto Konfederacji. Sprawa wywołała oburzenie nie tylko po prawej stronie sceny politycznej wśród członków ugrupowania. Skandaliczne działanie globalnego monopolisty ingerujące bezpośrednio w sytuację na polskiej scenie politycznej skomentowała także Kancelaria Premiera wydając stanowcze oświadczenie.
Internetowy gigant o zamiarze wyłączenia profilu partii prawicowej poinformował z zaledwie kilkugodzinnym wyprzedzeniem polskie Ministerstwo Cyfryzacji. Już sam ten fakt jest kuriozalny, bowiem w żaden sposób nie poinformowano bezpośrednio nawet władz partii, której konto planowano usunąć.
Głównym powodem likwidacji konta partii Konfederacja było wielokrotne kwestionowanie i kontestowanie oficjalnej narracji na temat pandemii oraz tzw. szczepionek, często w oparciu o rzetelne i obiektywnie przeprowadzone dane medyczne i naukowe.
Oświadczenie KPRM
Oświadczenie w tej kwestii wydała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów pisząc, że „głęboko nie zgadza się z decyzją”, która skutkuje poważnym ograniczeniem możliwości działania i funkcjonowania legalnej i zarejestrowanej w Polsce Partii Politycznej.
Kancelaria dodała, że różnice pomiędzy stanowiskiem rządu a przedstawicielami partii politycznych wyraża się w publicznej debacie, a następnie w procesie demokratycznym oceniane przez wyborców. W tym kontekście usuwanie stron oficjalnie działających partii politycznych istniejących w mediach społecznościowych przez administracje międzynarodowego portalu stanowi cios w podstawowe wolności i prawa obywatelskie w związku z czym nie może w żaden sposób być akceptowane. W oświadczeniu wskazano, że usunięcie całego profilu z powodu kwestionowanych przez mainstrem danych jest ewidentnym przykładem cenzury prewencyjnej, zakazanej prawnie, co w kontekście sytuacji, gdy nie ma symetrycznych działań względem innych wątpliwych treści powoduje pojawienie się podejrzeń, że rzeczywisty cel takiego działania jest inny niż podany w oświadczeniu administracji portalu.
Jako, że Konfederacja jest legalnie działającą partią w Polsce, ma równe prawo do korzystania z wszelkich platform społecznościowych. Żadna więc monopolistyczna pozycja firmy technologicznej nie uprawnia jej do arbitralnego i będącego poza wszelką kontrolą reglamentowania komukolwiek dostępu do zasobów platformy. Ograniczanie dostępu do medium społecznościowego partii, która notuje już czwarty wynik w sondażach jest realnym zagrożeniem dla wolności słowa w debacie publicznej.
Konfederacja wyraziła stanowczy sprzeciw wobec tego rodzaju haniebnych praktyk i zapowiedziała podjęcie stosownych środków, z prawnymi włącznie. Stanowisko polskiego rządu ma przekazać korporacji minister Janusz Cieszyński.