imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Odszkodowania po szczepionkach. 418 postępowań, wypłacono łącznie ok. 700 tys. zł

jpwf533ho5zmcdwb3sbn2w8om4tr4is3.jpg


Rzecznik tłumaczył, że “odszkodowanie należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo których okres hospitalizacji był nie krótszy niż 14 dni”.

 

– Już teraz wiadomo, że co najmniej 40 osób otrzyma odszkodowanie – pieniądze wpłyną na konto pacjentów – poinformował.

 

ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Pozostanie obowiązek szczepień przeciw Covid-19 dla medyków

 

– Wszczęliśmy na razie 418 postępowań, z czego 40 zakończyło się decyzją pozytywną, a 57 – negatywną. W 164 sprawach pacjenci muszą jeszcze uzupełnić dokumentację, a w 298 odmówiliśmy wszczęcia postępowania – mówił.

 

Wyjaśnił, że “z tych 40 spraw – 20 to są wstrząsy anafilaktyczne, a 20 sprawy poważniejsze, gdy hospitalizacja trwała powyżej 14 dni, i to jest m.in. zespół Guillain-Barré”. Wytłumaczył, że dochodzi w nim do porażenia nerwowego i wśród łagodniejszych objawów są bóle mięśni, drętwienia i niedowład.

 

Pytany, czy to jest odwracalne odparł, że u części pacjentów tak, u innych – niestety nie.

“Liczą się pobyt w szpitalu i zabiegi, które miały tam miejsce”

Chmielowiec pytany był też, czy przy wypłacie odszkodowania ma znaczenie, czy zespół był odwracalny? Odpowiedział, że nie.

 

– Liczą się pobyt w szpitalu i zabiegi, które miały tam miejsce, a także dodatkowe koszty związane z późniejszym leczeniem. Przy czym maksymalne odszkodowanie to 100 tys. zł. Najwyższa dotychczas wypłacona kwota to 87 tys. W sumie to ok. 700 tys. zł – podał. 

 

Rzecznik tłumaczył, że “odszkodowanie należy się osobom, które albo miały wstrząs anafilaktyczny, albo których okres hospitalizacji był nie krótszy niż 14 dni”.

 

an/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment