imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Odpowiedzialność karna funkcjonariuszy. Posłowie PiS zaskarżyli przepisy do TK

22muhs9c46123i2j4rt68s9uf2wcs813.jpg


Grupa posłów PiS zaskarżyła do TK przepisy Kodeksu karnego dotyczące m.in. odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych za przekroczenie uprawnień lub niedochowanie obowiązków, jeśli jest to zachowanie mające na celu ochronę życia lub zdrowia publicznego.

Wniosek został opublikowany na stronie Trybunału Konstytucyjnego w piątek.

 

Posłowie PiS wnoszą o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów Kodeksu karnego dotyczące odpowiedzialności karnej funkcjonariuszy publicznych za przekroczenie uprawnień lub niedochowanie obowiązków (art. 231 ust. 1 i 3) “w zakresie, w jakim przepisy te przewidują odpowiedzialność karną funkcjonariuszy publicznych za zachowanie mające na celu ochronę życia lub zdrowia publicznego, podjęte w sytuacji występowania uzasadnionego ryzyka zagrożenia dla tych dóbr, gdy jednocześnie dobro poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego”.

 

ZOBACZ: Kowalski: nie poprzemy żadnej formy bezkarności za popełniane przestępstwa w “ustawie covidowej”

 

Ponadto, posłowie PiS zaskarżyli przepis Kodeksu karnego mówiący o karze za wyrządzenie szkody podmiotowi, którego sprawy się prowadzi (art. 296 ust. 1, 1a, 3 i 4) “w zakresie, w jakim przepisy te przewidują odpowiedzialność karną funkcjonariuszy publicznych i członków zarządów spółek Skarbu Państwa za zachowanie mające na celu ochronę życia lub zdrowia publicznego, podjęte w sytuacji występowania uzasadnionego ryzyka zagrożenia dla tych dóbr, gdy jednocześnie dobro poświęcone nie przedstawia wartości oczywiście wyższej od dobra ratowanego”.

laf/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment