Na piątkowej konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości zapowiedział złożenie Ustawy Wolnościowej, mającej przeciwdziałać cenzurze w sieci.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało podjęcie działań w związku ze skandalicznym ruchem operatora platformy Facebook, który w ordynarny sposób w minioną środę usunął z serwisu oficjalny profil czwartej pod względem sondażowego poparcia partii politycznej w Polsce, Konfederacji. Konferencja dotyczyła wpływu zagranicznych gigantów technologicznych na polskie życie i debatę polityczną
W związku ze środową ingerencją facebooka w polskie życie polityczne na konferencji minister Zbigniew Ziobro przedstawił gotowy i leżący już w resorcie od jakiegoś czasu projekt tzw. Ustawy Wolnościowej. Propozycja zakłada ukrócenie nielegalnych cenzorskich praktyk wielkich korporacji, które ingerują w treści publikowane przez partie polityczne oraz osoby publiczne.
Razem z ministrem Ziobro w konferencji wziął udział Sebastian Kaleta, jeden z jego zastępców. Obaj oświadczyli, że ingerencja prywatnych podmiotów w polską sferę polityczną jest nieakceptowalna i niebywała. Podkreślili, że jest to niejako wpływanie na przyszły wynik wyborczy w nadchodzącym sezonie wyborczym 2023 – 2025. Skasowanie oficjalnej strony Konfederacji nie było pierwszym przejawem wtrącania się prywatnego giganta społecznościowego w publiczną debatę w Polsce, jednak tym razem ingerencja weszła na kolejny, głębszy poziom. To przelało czarę. Ministerstwo uznało więc, że jest to odpowiedni moment na złożenie to, by znajdujący się od września projekt ministerialny trafił ze zgłoszonymi poprawkami do dalszego procedowania.
W proponowanym projekcie najważniejsze zmiany polegają na nadaniu Radzie Wolności Słowa prawa do rozpoznawania reklamacji od decyzji serwisów społecznościowych. Rada ta znajdzie się docelowo w strukturze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.