imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Nowotwory skóry. Prof. Lidia Rudnicka: Rozsądnie się opalać to sprzeczność

zrjktsr1mo31f4c52gpkkcx1f5e33mna.jpg


Każdego roku ok. 4 tys. Polaków dowiaduje się o tym, że ma czerniaka. Dermatolog prof. Lidia Rudnicka zaznaczyła, że “przyczyna nowotworów skóry to składanka różnych czynników”.

 

– Jednak ekspozycja na słońce, nawet nie jedna, ale ekspozycje w kolejnych latach powoduje, że ryzyko zachorowania zwiększa się – podkreślała i dodała, że prawie każdy rak skóry “indukowany jest przez promienie słoneczne”. 

 

– Rozsądnie się opalać to sprzeczność – stwierdziła.

Jak się chronić?  

– Powinniśmy chronić się przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych na skórę poprzez parasole, kapelusze czy ubranie – wymieniała prof. Lidia Rudnicka.

 

– Nie tylko w Polsce, ale w Europie bardzo duża część osób używa preparatów z filtrem poniżej 30. Oczywiście lepszy jest taki filtr niż wcale, ale jeśli chcemy się zabezpieczyć, to to powinno być 30 lub więcej – doradzała dermatolog. 

 

ZOBACZ: Pogoda. Upalny weekend w Polsce. Nawet do 35 st. C. IMGW wydał ostrzeżenia

 

Zaznaczyła też, że należy badać znamiona raz na kilka lat. – Po okresie letnim czy w okresie letnim powinniśmy zbadać skórę i zobaczyć czy nie ma tam zmian nowotworowych – mówiła dodając, że nowotwór wykryty wcześnie leczy się “łatwo i szybko”. 

 

– Są takie procedury medyczne, że można wyleczyć taką zmianę nawet w ciągu jednej wizyty – mówiła. Natomiast niezdiagnozowany rak przez “rok, dwa czy trzy możne doprowadzić do przerzutów, a skutki mogą być katastrofalne”. 

 

 

Od wielu lat trwają badania nad szczepionką “czerniakową”. – Jeżeli ona wejdzie do szerokiego użytku, to będzie ona dla osób, które już zachorowały – wyjaśniła prof. Rudnicka. 

Czerniak. Kto jest najbardziej narażony? 

Dermatolog wymieniła też cechy osób, które są szczególnie podatne na choroby skóry spowodowane ekspozycją na słońce. – Jeśli chodzi o statystyki to są gównie osoby, które mają bardzo jasną skórę, rude włosy, albo blond włosy, jasne oczy – wymieniała dodając, że są to osoby, “które bardzo łatwo się oparzają”.

 

– Mówi się: opalam się na czerwono – powiedziała. – Nie ma opalenizny na czerwono. Jeżeli mamy czerwoną skórę po ekspozycji na słońce, to po prostu się oparzyliśmy i to już jest niebezpieczne – tłumaczyła. 

Jakie symptomy powinny niepokoić? 

Kiedy bezzwłocznie powinniśmy udać się do dermatologa? – Klasycznie mówi się o tym, że jeżeli zmiana (na skórze – red.) jest asymetryczna, jeżeli ma nierówny brzeg, jeżeli ma więcej niż jeden kolor i jeżeli jest większa niż pół milimetra – wymieniała prof Rudnicka. 

 

– W dermatologii dysponujemy demoskopią, urządzenie, które pozwala na to, żeby wykryć czerniaka, nowotwory skóry, które są bardzo malutkie – tłumaczyła. 

ap/Polsat News

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment