imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Nowe 10 złotych trafiło do obiegu. Wygląda zupełnie inaczej

nkin43486booena4jfdb19u585zpbpap.jpgJesteśmy przyzwyczajeni, że mówiąc 10 złotych mamy na myśli banknot z wizerunkiem księcia Mieszka I. Wkrótce może się to zmienić. Narodowy Bank Polski rozpoczął bowiem emisję srebrnych monet o nominale 10 zł. Kolekcjonerski bilon o próbie Ag 925 zostanie wybity w nakładzie 10 tys. sztuk.

NBP poinformował, że od wtorku w sprzedaży dostępne są srebrne monety kolekcjonerskie “Polska wolna i suwerenna” z serii “W Polskę wierzę”.

 

Moneta o nominale 10 zł jest wykonana ze srebra o próbie Ag 925, ma średnicę 32,00 milimetry i masę 14,14 grama. Jej nakład wynosi do 10 000 sztuk. Monety będzie można nabyć we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i w sklepie internetowym Kolekcjoner” – czytamy w komunikacie. 

 

Na rewersie monety znajduje się rysunek z wizerunkiem chłopca i dziewczynki z biało-czerwoną flagą, nad którymi świeci słońce. Na awersie jest grawer Zamku Królewskiego i Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz Katedry na Wawelu.

 

NBP zapowiada nową serię

Nabywcy monety kolekcjonerskiej dostają ją w opakowaniu wraz z certyfikatem. Cena monety “W Polskę wierzę” wynosi 230 zł. 

 

Następna emisja NBP została zaplanowana na 12 czerwca tego roku. Tym razem wprowadzone do obiegu zostaną srebrne monety o nominale 10 zł “Słowacka mniejszość narodowa w Polsce”.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment