imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Noc Muzeów. Darmowe wejście do wielu miejsc z 14 na 15 maja

va4u3b9b7q9ndyiu3x19oxc7o8rin9vg.jpg


W nocy z soboty na niedzielę, z 14 na 15 maja, otworzą się drzwi muzeów, instytucji kulturalnych i publicznych, a także uczelni, instytutów naukowych i centrów nauki. Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny lub kosztuje symboliczną złotówkę. Na część z nich obowiązuje rezerwacja miejsc. Naukowcy, animatorzy i popularyzatorzy nauki w wielu polskich miastach przygotowali w tym dniu pokazy, prezentacje, warsztaty i gry dla szerokiej publiczności.

Noc Muzeów w całej Polsce

Muzeum Narodowe w Warszawie otworzy dla wszystkich chętnych galerie stałe (Galerię Sztuki Starożytnej, Galerię Wzornictwa Polskiego i zaaranżowaną na nowo Galerię Sztuki XIX w.). Tego wieczoru będzie można zobaczyć także wystawy czasowe oraz 14 prac Marca Chagalla.

 

W czasie tegorocznej edycji Nocy Muzeów w Warszawie będzie można zwiedzić sale reprezentacyjne Belwederu: Marmurową, Lustrzaną i Pompejańską, a także zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w nim pokój adiutanta, salonik, gabinet oraz pokój szachowy.

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Muzeum figur woskowych usuwa podobiznę Putina

 

Na dziedzińcu głównym NBP będzie można obejrzeć bankowóz wraz z pełnym wyposażeniem konwojentów, a także skorzystać z przyśpieszonego kursu rozpoznawania fałszywych banknotów. Można będzie zobaczyć najstarszą monetę świata, dowiedzieć się, skąd się wzięły pieniądze, ile waży prawdziwa sztaba złota (a nawet spróbować ją podnieść).

 

Podczas sobotniej Nocy Muzeów na Lubelszczyźnie zaplanowano spotkanie z duchem zamkowej Czarnej Damy, pokazy grup rekonstrukcji historycznej, warsztaty złotnicze oraz naukę wytwarzania strzał.

 

Miłośnicy historii w Opolu będą mogli wysłuchać wykładu na temat Księgi Głubczyckiej i na własne oczy zobaczyć ten zabytek. W Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych będzie można zobaczyć wystawę dotyczącą żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, w Muzeum Śląska Opolskiego zapoznać się z tajnikami tkactwa, a w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego poznać tajemnice opolskich aptekarzy.

 

W Kaliszu na chętnych czeka budynek byłego więzienia przy ul. Łódzkiej, jak podkreślono “zwiedzający będą mogli obejrzeć to, co dotąd było niedostępne zza wysokiego muru”. Udostępniony zostanie pawilon penitencjarny, cele i ich wyposażenie, dyżurki oddziałowych i wychowawców. Obecni na miejscu funkcjonariusze szkoły zapoznają zwiedzających z historią oraz specyfiką byłego zakładu karnego.

Moc atrakcji dla miłośników nauki

Goście Centrum Nauki Kopernik w Warszawie będą mogli przetestować nietypowe instrumenty na nowej wystawie muzycznej GraMY-Wygramy, posłuchać transformatorów Tesli w Teatrze Wysokich Napięć, a także obejrzeć świetlny pokaz z udziałem mimów, zaprogramować robota i podziwiać wiosenne gwiazdozbiory w Planetarium.

 

Studenci i naukowcy Politechniki Warszawskiej odkryją przed nocnymi markami tajemnice luminescencji, druku 3d, laserów, map i atlasów, holografii, a nawet medycyny.

 

ZOBACZ: Naukowcy ESA: Zmień swój smartfon w narzędzie badania kosmosu

 

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie zaprezentuje m.in. makatę z manufaktury działającej pod patronatem Potockich w Buczaczu na Ukrainie. Wystawa w Muzeum Inżynierii i Techniki można będzie przyjrzeć się bliżej Stanisławowi Lemowi i jego krakowskim ścieżkom. Zwiedzający odkryją jego ulubione miejsca, a także dowiedzą się, jakimi samochodami jeździł po ulicach miasta.

 

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów w Łodzi Centrum Nauki i Techniki zaprasza do zwiedzania EC1 – przestrzeni zabytkowej elektrowni, która wróciła do życia w całkiem nowej roli: interaktywnego i multimedialnego centrum nauki. Goście poznają tam świat paliw, wejdą do wnętrza kotła, zobaczą, jak turbina współpracuje z generatorem i własnoręcznie wyprodukują prąd.

 

W planetarium Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbędą się kosmiczne pokazy. Nieboskłon kopuły obserwatorium rozbłyśnie konstelacjami gwiazd. Gospodarzami wydarzenia będą studenci z koła naukowego “Nawigator”, zrzeszonego przy Wydziale Nawigacyjnym uczelni.

Zmiany rozkładu jazdy w Warszawie

W celu ułatwieniu dojazdu do muzeów wydłużone zostają godziny kursowania linii tramwajowych: 2, 4, 9, 24, 26, 33 oraz linii autobusowych: 105, 111, 116, 180, 190, 517 i 527 do ok. godz. 2:30.

 

W godzinach 19-1 linie będą kursowały z częstotliwością co ok. 10 minut, a po godz. 1 z częstotliwością co ok. 15 minut. Dodatkowo, do ok. godz. 2:30 zostaną uruchomione dodatkowe kursy linii nocnych: N13, N24, N25 i N32.

 

Uruchomiona zostaje specjalna linia tramwajowa M, obsługiwana przez zabytkowe tramwaje, a także specjalna linia autobusowa N obsługiwana tylko autobusami elektrycznymi. Przejazd tą linią jest bezpłatny.

 

Wszystkie aktualności dotyczące zmian w komunikacji miejskiej w stolicy możesz znaleźć tutaj.

mbl/prz/PAP

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment