imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Noc Muzeów 2022. Gdzie pójść w Warszawie, Wrocławiu lub Krakowie? Lista atrakcji

mh9oag2k3ge5mktoky53i17b419v39s3.jpg


Noc Muzeów, która odbywa się w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, zaplanowano w nocy z 14 na 15 maja. Wydarzenie organizowane jest w Polsce od blisko 20 lat. W Noc Muzeów setki instytucji kultury – muzeów, kin, teatrów, a nawet kościołów – otwiera swoje drzwi i zaprasza do darmowego zwiedzania. 

Noc Muzeów 2022. Lista atrakcji

Noc Muzeów organizowana jest zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych ośrodkach. Poniżej przedstawiamy propozycje z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, a także Łodzi i Trójmiasta. 

Noc Muzeów 2022. Warszawa

W Warszawie Noc Muzeów odbędzie się po raz 18. W sumie atrakcje przygotowały 202 placówki działające w stolicy.

 

– W tym roku przygotowaliśmy specjalnie dla was paradę, wystawę i trasę turystyczną zabytkowymi autobusami dookoła Pałacu Kultury i Nauki. Mam też przyjemność zaprosić do odwiedzenia interaktywnej instalacji na pl. Defilad, która – dosłownie i w przenośni – przeniesie nas w świat sztuki i zamieni w bohaterów wybranych obrazów – zachęca prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. 

 

– W programie jest również wystawa architektoniczna w Widok Towers, zwiedzanie podziemnych pozostałości warszawskiej Starówki czy silent disco z bitami, w których wykorzystano dzieła W. A. Mozarta. Zapraszamy do odwiedzenia aż 84 wydarzeń na zewnątrz, przygotowaliśmy też wiele atrakcji dla dzieci. 24 instytucje będą brały udział w Nocy Muzeów po raz pierwszy, więc warto przekonać się, co mają do zaproponowania – zapowiada Trzaskowski. 

 

Pełna oferta Nocy Muzeów w Warszawie jest dostępna tutaj

Wrocław

Blisko 80 wrocławskich instytucji kultury zapowiedziało udział w tegorocznej Nocy Muzeów. 

 

– Zaplanowano ponad 100 wydarzeń, w tym wernisaże, warsztaty, pokazy filmowe, wykłady, koncerty oraz specjalny program dla dzieci – poinformował PAP Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego wrocławskiego magistratu. Na wszystkie wydarzenia organizowane podczas imprezy wstęp jest bezpłatny. Do niektórych instytucji obowiązują wcześniejsze zapisy.

 

Myszko-Wolski zapowiedział, że w tym roku po raz pierwszy otworzy swoje podwoje Archiwum Państwowe we Wrocławiu, które wprowadzi odwiedzających w klimat wczesnego średniowiecza. 

 

Pełna oferta Nocy Muzeów we Wrocławiu jest dostępna tutaj

Kraków

Wieczorem i nocą z 13 na 14 maja ponad 50 jednostek muzealnych zaprosi krakowian oraz gości do poznawania bogatych zbiorów i udziału w różnych wydarzeniach. Krakowska Noc Muzeów realizowana jest od 2004 roku. Tegoroczna krakowska Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem: “Moc Muzeów ‒ dla Ukrainy” i będzie połączona ze zbiórką pieniędzy na rzecz Ukrainy. 

 

W Noc Muzeów czynne będą m.in. Muzeum Kraków czy Fotografii, a także Muzeum Lotnictwa Polskiego. 

 

Pełna oferta Nocy Muzeów w Krakowie jest dostępna tutaj

Łódź

Po dwuletniej przerwie powraca łódzka Noc Muzeów. Na zwiedzających czekają przewodnicy, prezenty i często niedostępne na co dzień atrakcje. Wstęp do wszystkich obiektów jest bezpłatny lub ma symboliczną wartość (np. 1 zł).

 

W Noc Muzeów w Łodzi czynne będą m.in. Centralne Muzeum Włókiennictwa, Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego czy Centrum dialogu im. Marka Edelmana. 

 

Pełna oferta Nocy Muzeów w Łodzi jest dostępna tutaj

Trójmiasto

Gdańsk: 19 instytucji kultury w Gdańsku, m.in. CSW Łaźnia, ECS, oddziały Gdańskiej Galerii Miejskiej, Muzeum Gdańska i GAK, ASP, NCK, Muzeum Morskie, a także po raz pierwszy NOMUS wezmą udział w tegoroczonej Nocy Muzeów. Pełna oferta Nocy Muzeów w Gdańsku jest dostępna tutaj.

 

Gdynia: Atrakcje przygotowały Konsulat Kultury i Muzeum Marynarki Wojennej, Np. na nową wystawę zaprasza ORP “Błyskawica”. Pełna oferta Nocy Muzeów w Gdyni jest dostępna tutaj.

 

Sopot: 14 maja sopockie instytucje kultury po raz kolejny otworzą swoje drzwi dla uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. Zwiedzanie i udział w przygotowanych wydarzeniach będzie możliwe od godziny 19 do późnych godzin nocnych. Zapraszają Muzeum Sopotu, Goyki 3 Art Inkubator, Państwowa Galeria Sztuki i Grodzisko. Pełna oferta Nocy Muzeów w Sopocie jest dostępna tutaj

 

jo/ sgo/polsatnews.pl/Interia

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment