imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Niemcy: Udaremniono zamach przy użyciu broni biologicznej. Aresztowano 32-letniego Irańczyka

y4rac2fsu3choc4avx4k42tvktorayqu.jpg


Niemieccy antyterroryści zatrzymali 32-letniego mężczyznę, któremu zarzuca się, że planował zamach motywowany islamistycznie. Mężczyzna, który ma irańskie obywatelstwo, został aresztowany w Castrop-Rauxel w graniczącym z Holandią kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

32-letni Irańczyk jest podejrzany o zdobycie toksyn: cyjanku i rycyny – poinformowały we wspólnym oświadczeniu w nocy z soboty na niedzielę prokuratura w Düsseldorfie, policja w Recklinghausen i policja w Münster. Rycyna to silnie toksyczna substancja używana również jako broń biologiczna.

 

Zatrzymana została również druga osoba – brat 32-latka. W jaki sposób ta osoba miała być rzekomo zaangażowana, nie zostało ujawnione. 

Bracia przebywają w Niemczech najprawdopodobniej od 2015 roku.

 

Służby w kombinezonach ochronnych

Władze przeszukały w sobotę wieczorem dom podejrzanego w Castrop-Rauxel, około 15 kilometrów na północny zachód od Dortmundu. Duży obszar wokół rezydencji został otoczony kordonem. Pracownicy pogotowia nosili kombinezony ochronne przed ewentualną trucizną.

 

ZOBACZ: Turcja. Aresztowania po ataku w Stambule. Wiele ofiar eksplozji na deptaku

 

Dziennik “Bild” podaje, że Federalna Policja Kryminalna namierzyła podejrzanego “po otrzymaniu sygnału od zagranicznego wywiadu”. Według gazety “zaprzyjaźnione służby specjalne” ostrzegły niemieckie organy bezpieczeństwa o możliwym ataku. Jak dalece zaawansowane były te plany nie wiadomo. Nie jest też jasne, kto lub co miało być celem ataku.

 

Rycyna – zabójcza trucizna

Rycyna to silna trucizna występująca naturalnie w ziarnach rącznika pospolitego, zwanego też cudowną fasolą. Są one dość łatwe do kupienia lub samodzielnego wyhodowania. Po wytłoczeniu nasion na olej, z pozostałości można przygotować truciznę.

 

ZOBACZ: Belgia: Atak nożownika w Brukseli. Nie żyje policjant

 

W czystym stanie, nawet w niewielkich ilościach, trucizna jest zabójcza. Dla człowieka śmiertelne jest już 0,03 miligrama tej substancji. Na rycynę nie ma antidotum.

Trucizna w listach do prezydentów 

To nie pierwszy raz, kiedy niemiecka policja ma do czynienia z rycyną, w związku z możliwym atakiem. W 2018 r. w Kolonii aresztowano parę za planowanie ataku bombą biologiczną. Zamówili oni w sieci surowce i materiały do wykonania toksycznej bomby. Mężczyzna został skazany na 10 lat więzienia, kobieta na 8 lat.

 

Ponieważ rycyna jest śmiertelna już w bardzo małych ilościach, wielokrotnie była używana do zatruwania listów. Prezydenci USA – zarówno Trump, jak i Obama – otrzymali kiedyś takie listy. Zostały one przechwycone przez służby bezpieczeństwa.

grz/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment