imalopolska

najnowsze wiadomości

Świat

Niemcy: Drożeją koszty produkcji piwa. Wzywają do “szczytu piwnego”

000GODGN853WE92H-C429.jpg


Branża browarnicza w Niemczech stoi w obliczu poważnego kryzysu wywołanego wzrostem kosztów produkcji piwa. To, zdaniem ekspertów może doprowadzić do sytuacji, że piwo w barach jeszcze w tym roku może kosztować nawet 7,5 euro (ponad 35 zł). 

– Dzieje się tak, kiedy browary i restauratorzy w całości przenoszą swoje dodatkowe koszty na konsumenta – powiedział w rozmowie z “Bild” wiceprzewodniczący Berlińsko-Brandenburskiego Stowarzyszenia Browarów Stefan Fritsche.

Wzrost cen prognozuje wiele niemieckich browarów, wskazując przy tym, że “drastycznie” drożeje nie tylko gaz i prąd, ale także słód browarniany i opakowania.

Fristche podkreślał, że coraz więcej klientów nie jest skłonnych do płacenia tak wygórowanych cen za piwo. – Branża stoi zatem w obliczu największego wyzwania w historii browarnictwa – powiedział.

W jego ocenie, wiele browarów jest zagrożonych bankructwem. Branża wzywa więc do zorganizowania “szczytu piwnego, aby najważniejszy zasób kultury Niemiec nie wygasł“.

Zwraca uwagę, że udział w nim powinni wziąć kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz ministrowie rolnictwa i gospodarki krajów związkowych. – Nie możemy dopuścić do wymarcia browarów w całych Niemczech. Istnieje bowiem ryzyko, że na rynku zostanie tylko kilku dużych wytwórców – mówił Fristche.Source link

Leave a Comment