imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Niebezpieczna roślina w Polsce. Sprawdź, gdzie musisz uważać

000CGPR45XD0YT6H-C429.jpg


Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, która występuje w całej Polsce. Jest często mylony z koprem lub arcydzięglem.

Roślina osiąga wysokość czterech metrów, a łodyga może mieć średnicę do 10 cm. Barszcz Sosnowskiego ma duże liście i charakterystyczne białe baldaszkowate kwiatostany. Na łodydze znajdują się włoski, które wytwarzają toksyczną substancję.

Barszcz Sosnowskiego, określany czasem potocznie mianem “zemsty Stalina”, trafił do Polski z Kaukazu w latach 50. Został sprowadzony jako roślina pastewna. Szybko jednak zrezygnowano z uprawy, ponieważ jest wysoce toksyczny. Obecnie obowiązuje nawet prawny zakaz jej uprawy, rozmnażania i sprzedaży.

Co więcej Unia Europejska naciska na działania mające na celu skuteczną walkę z jego rozprzestrzenianiem się.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną bardzo toksyczną. Zawarte w niej substancje mogą powodować silne oparzenia skóry. W jej pobliżu należy bardzo uważać, ponieważ nie tylko bezpośredni kontakt może prowadzić do oparzeń. Barszcz Sosnowskiego wytwarza toksyczne aerozole, które razem z podmuchem wiatru mogą trafić na naszą skórę.

“Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą, powodując oparzenia II i III stopnia” – informuje Główny Urząd Sanitarny.

Objawy nasilają się w ciągu 24 godzin. Dochodzi do zaczerwienienia skóry i powstania pęcherzy z płynem. Taki stan zapalny może utrzymywać się do około trzech dni. Jednak należy uważać także i później, ponieważ miejsca podrażnione mogą być wrażliwe na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat. Zmiany skórne ustępują wolno i pozostawiają długo utrzymujące się przebarwienia.

Oprócz objawów na skórze kontakt z barszczem Sosnowskiego może prowadzić do wymiotów, bólu głowy, nudności oraz zapalenia spojówek.

Jeśli tylko dojdzie do kontaktu skóry z substancjami zawartymi w barszczu Sosnowskiego należy jak najszybciej dokładnie umyć podrażnione miejsce dużą ilością wody z mydłem.

Przez przynajmniej 48 godzin trzeba też unikać słońca. Wynika to z tego, że promieniowanie może zwiększyć stan zapalny i ryzyko powstania blizn.

Kontakt z lekarzem będzie niezbędny, jeśli na skórze pojawią się objawy oparzeń.

Obecnie barszcz Sosnowskiego występuje praktycznie w całej Polsce. Najczęściej na łąkach, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek czy jezior. Można go spotkać w parkach, ogrodach i lasach.

Gdzie dokładnie występuje barszcz Sosnowskiego w Polsce? Można to sprawdzić na specjalnej mapie. Kliknij TUTAJ

Jeśli samemu zaobserwowałeś miejsce, w którym rośnie barszcz Sosnowskiego koniecznie zgłoś to straży miejskiej na numer 986.


Source link

Leave a Comment