imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje zdobywca 23 nagród Grammy. Chick Corea miał 79 lat

rfa19etr1uphabvzdo1qe3nrowuhfbmj.jpg


Chick Corea uznawany jest za jednego z pionierów muzyki fusion; wywarł też wpływ na takie gatunki jak post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy i klasyczny. Jako jeden z pierwszych muzyków wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych.

 

W 1968 roku zastąpił Herbiego Hancocka w grupie Milesa Davisa, z którym współpracował przy nagrywaniu takich przełomowych albumów, jak “In a Silent Way” czy “Bitches Brew”.

 

Zdobywca 23 nagród Grammy

 

Założył własną awangardową grupę Circle, a następnie Return to Forever. Pracował też przy wielu innych projektach, w tym w duetach z Hancockiem i wibrafonistą Garym Burtonem. Nagrywał i wykonywał m.in. muzykę poważną, standardy, latynoski jazz.

 

ZOBACZ: Zmarł Mac Davis, autor słynnej piosenki Elvisa Presleya “In The Ghetto”

 

Wśród wielu utworów, które napisał i skomponował są m.in. Standardy “Spain”, “La Fiesta”, “Now He Sings, Now He Sobs”, “Armando’s Rhumba” czy “Matrix”.

 

Zdobywca 23 Nagród Grammy zmarł we wtorek na rzadką odmianę nowotworu. Śmierć muzyka potwierdził jego menedżer Dan Muse. Na swoim profilu na Facebooku Corea zostawił przesłanie dla fanów: “Pragnę podziękować wszystkim tym, których spotkałem na swojej drodze i którzy pomogli podtrzymywać muzyczny żar. Mam nadzieję, że ci, którzy mają ochotę grać, pisać czy występować (…) robią to. Jeśli nie dla siebie, to dla reszty z nas. Nie chodzi tylko o to, że świat potrzebuje więcej artystów, ale też, by zwyczajnie, dobrze się bawić”.

 

 

Chick Corea, właściwie Armando Anthony Corea, urodził się 12 czerwca 1941 w Chelsea, w stanie Massachusetts. Był członkiem Kościoła Scjentologicznego, mieszkał w Clearwater na Florydzie.


Source link

Leave a Comment