imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje Vangelis. Kompozytor miał 79 lat

ogat59ewcdq6ydjksk5w6hfsgh5nsdsk.jpg


Jak informuje Athens News Agency, powołując się na prawników artysty, zmarł on we wtorek, 17 maja późnym wieczorem. Przyczyna śmierci nie jest znana. 

 

Ewangelos Odiseas Papatanasiu urodził się 29 marca 1943 roku w Agrii (Grecja). Tworzył muzykę elektroniczną i muzykę filmową. W 1982 roku zdobył Oskara za muzykę do filmu “Rydwany Ognia”. W 2002 roku stworzył hymn piłkarskich mistrzostw świata, które odbyły się w Korei i Japonii. 

 

 

Był również autorem muzyki do filmów takich jak “Bounty” i “1492: Podbój raju”.

Vangelis nie żyje. Miał 79 lat

Vangelis urodził się w 1943 roku w Grecji. Zaczął zajmować się muzyką już jako czteroletnie dziecko. W wieku lat sześciu, jako kompletny samouk, wystąpił po raz pierwszy przed publicznością prezentując kompozycje własnego autorstwa. Już wtedy wszystkich zachwyciła unikalna technika gry młodego muzyka.

 

W latach 60. zamieszkał w Paryżu, gdzie odbył trzyletnią “inicjację” występując z grupą Aphrodite’s Child, która stała się jedną z najpopularniejszych grup musicalowych w Europie. W tym czasie zainteresował się elektroniką. W następnej dekadzie Vangelis opuścił Paryż i udał się do Londynu, gdzie założył własne studio nagraniowe. 

 

 

W 1982 roku Vangelis został uhonorowany Oscarem za ścieżkę dźwiękową do “Rydwanów Ognia”. Na swe kolejne projekty filmowe wybrał mroczną przepowiednię Ridley’a Scotta “Blade Runner”, politycznie niebezpieczny film Costasa Gavrasa “Missing” oraz poruszającą “Antarcticę” Koreyoshi Kurahara. Wszystkie trzy projekty odniosły spory sukces zarówno komercyjny jak i artystyczny, a “Antarctica” okazała się najbardziej kasowym filmem w dziejach kinematografii japońskiej.

 

W roku 1999 Vangelis skomponował muzykę będąca oprawą odsłonięcia oficjalnego symbolu Igrzysk Olimpijskich 2004, a także muzykę, która będzie towarzyszyć temu wizerunkowi za każdym razem, gdy ukaże się on publicznie.

Ostatni album studyjny – “Juno To Jupiter” z 2021 r.

W lipcu 2001 roku Vangelis zaprezentował monumentalne wykonanie “Mythodei”, symfonii chóralnej swojego autorstwa, które miało miejsce w Olimpijskiej Świątyni Zeusa w Atenach. “Mythodea” wybrana została przez NASA na muzykę, która towarzyszyć ma misji Mars Odyssey.

Ostatnim wydanym przez artystę albumem studyjnym, był “Juno To Jupiter” z 2021 roku.

 

dsk/grz/Reuters/Polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment