imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje twórca “Wilka i Zająca”. Aleksandr Kurlandski miał 82 lata

r3j4jhtb4xp7bac22gr9vnxqxty5n6k3.jpg


21 grudnia w Moskwie zmarł jeden z twórców popularnej bajki “Wilk i Zając”, Aleksandr Kurlandski – podała agencja Interfax. Artysta miał 82 lata.

O śmierci Kurlandskiego poinformowali członkowie jego rodziny, przyjaciele oraz ekipa produkcyjna “Wilka i Zająca”. Mężczyzna był jednym z twórców kultowej bajki. Nie jest znana przyczyna jego śmierci.

 

Aleksandr Kurlandski urodził się w Moskwie w 1938 roku. Był scenarzystą m.in. wszystkich 20. odcinków tej rosyjskiej kreskówki oraz pisarzem. W 1988 roku został laureatem Nagrody Państwowej ZSRR. Z kolei w 2007 roku otrzymał tytuł Zasłużonego Działacza Sztuk Federacji Rosyjskiej.

 

Tworzył także kreskówki oraz książki dla dzieci.

 

Kultowa bajka

 

“Wilk i Zając” był produkowany w ZSRR od 1969 roku. Choć minęło ponad 50 lat od jego powstania, jest uważany za najbardziej lubiany film animowany Rosjan.

 

W serialu Wilk nieustająco próbuje złapać i pożreć Zająca, ten zawsze mu się wymyka, a pogoni tej towarzyszą niespodziewane zwroty akcji. Produkcja była szczególnie popularna w krajach bloku wschodniego. Na jej podstawie stworzono różne gry oraz gadżety z podobiznami głównych bohaterów.

 

ZOBACZ: Powstaną 52 odcinki “Wilka i Zająca”

 

Do popkultury weszło jedno ze zdań wypowiadanych przez Wilka na koniec każdego odcinka – “Nu, pogodi!” (“Ja ci pokażę!” – red.).

 

https://www.youtube.com/watch?v=CcsPxpbZ8iw

 

Będą nowe odcinki

W marcu tego roku rosyjskie studio filmów animowanych Sojuzmultfilm zapowiedziało powstanie co najmniej 52 odcinków tej kultowej kreskówki. Postaci, jak i cała animacja mają zostać uwspółcześnione. Przykładowo – Wilk ma nosić dżinsy rurki i kurtkę “bomberkę”.

 

Kurlandski nie został zaproszony do współpracy przy nowej serii. Jej autorzy zaproponowali dawnym scenarzystom pieniądze w ramach zrzeczenia się praw autorskich do postaci – podał belsat.eu. Twórca nie zabrał wtedy publicznie głosu w tej sprawie.

 

Wiadomo jednak, że był przeciwny nakręceniu nowych odcinków innej kreskówki – “Powrotu marnotrawnej papugi”.

ac/prz/ belsat.eu, polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment