imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje śpiewaczka operowa Teresa Żylis-Gara

2m848dk8e32pgcrsmfkuo4un9sff5dqk.jpg


Wiadomość o śmierci artystki przekazał w sobotę na Facebooku Teatr Wielki – Opera Narodowa. “Z wielkim smutkiem przyjęliśmy właśnie wiadomość o śmierci Teresy Żylis-Gary. Żegnaj, Maestra… Jej niezrównany sopran liryczny o urzekającej barwie oraz dramatycznych możliwościach zachwycał zarówno słuchaczy sal koncertowych, jak i publiczność teatrów operowych całego świata: Nowego Jorku, Paryża, Monachium, Londynu, Mediolanu” – czytamy.

“Odeszła artystka o nieprzeciętnym talencie”

We wpisie przypomniano, że jeszcze niedawno na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej świętowano “benefis najsłynniejszej polskiej sopranistki, wspominając jej kreacje, celebrując wielką osobowość sceniczną”.

 

ZOBACZ: Pogrzeb Ewy Demarczyk na Cmentarzu Rakowickim. “Zgasła jedna z najjaśniejszych gwiazd”

 

“Odeszła artystka o nieprzeciętnym talencie, charyzmie, energii. Wspomnienie jej głosu zostanie z nami na zawsze” – podkreślono.

 

 

Artystkę pożegnał minister kultury, Piotr Gliński. “Odeszła Teresa Żylis-Gara, najsłynniejsza polska sopranistka, legenda sceny operowej, popularyzatorka polskiej muzyki, pedagog” – napisał wicepremier. 

 

 

Artystkę pożegnała również w krótkich wspomnieniach Kancelaria Prezydenta RP. “Dzisiaj odeszła Maestra Teresa Żylis-Gara, jedna z największych śpiewaczek w dziejach opery. Jej niezapomniany sopran był prawdziwą ozdobą największych teatrów świata na czele z mediolańską La Scalą i nowojorską Metropolitan Opera” – przekazano.

 

“Genialna wokalistka stworzyła niepowtarzalne role w arcydziełach Stanisława Moniuszki, Richarda Wagnera, Giuseppe Verdiego i Richarda Straussa, zjednując sobie uwielbienie publiczności i krytyki muzycznej, zarówno polskiej, jak i zagranicznej” – dodano w pożegnalnym wpisie.

 

 

Kancelaria prezydenta przypomniała również, że w styczniu 2020 roku, z okazji 90. rocznicy urodzin artystki, prezydent Andrzej Duda napisał do jubilatki list urodzinowy. “Pani wirtuozowskie partie solowe i wszystkie mistrzowskie kreacje aktorskie przeszły do historii tego gatunku sztuki i wciąż są stawiane za wzór młodym adeptom. I jeśli ktoś chce dziś spojrzeć na wiek XX przez pryzmat osiągnięć światowej wokalistyki, to musi pamiętać o wszystkich Pani genialnych interpretacjach, które zachwycają techniczną precyzją, perfekcyjnym opanowaniem warsztatu, a jednocześnie niezwykłym wdziękiem i sceniczną wrażliwością” – napisał wtedy Andrzej Duda.

Życiorys

Teresa Żylis-Gara urodziła się 23 stycznia 1930 r. w Landwarowie koło Wilna. Studiowała w łódzkim konserwatorium u prof. Olgi Olginy. Wygrana na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie w 1953 r. zapewniła jej pierwszy stały angaż. W 1956 r. zadebiutowała w Operze Krakowskiej w głównej roli w “Halce” Stanisława Moniuszki.

 

Przełomem okazał się występ w 1966 r. w Paryżu, gdzie kreowała postać Donny Elviry w “Don Giovannim” Wolfganga Amadeusza Mozarta. Od tamtej pory jej kariera nabrała oszałamiającego tempa. Artystka występowała na scenach operowych całego świata, m.in. w Covent Garden w Londynie i w operze w San Francisco. Najdłużej była związana z nowojorską Metropolitan Opera. Współpracowała także z teatrami operowymi w Berlinie, Hamburgu i Monachium. z mediolańską La Scala i Wiener Staatsoper.

 

Partnerami Teresy Żylis-Gary na scenie byli najwięksi artyści scen operowych, wśród nich Carlo Bergonzi, José Carreras, Franco Corelli, Fiorenza Cossotto, Placido Domingo, Mikołaj Giaurow, Sherill Miles, Luciano Pavarotti, Rugiero Raimondi, Jon Vickers i Ingmar Wixell.

 

Śpiewaczka nagrywała płyty dla takich wytwórni, jak m.in. EMI, Deutsche Grammophon, Harmonia Mundi, Erato, Polskie Nagrania. Była także pedagogiem, profesorem sztuk muzycznych przekazującym wiedzę z zakresu techniki i interpretacji wokalnej. Otrzymywała zaproszenia do prowadzenia kursów mistrzowskich w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Od 1980 r. mieszkała na stałe w Monaco

laf/aml/PAP, polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment