imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje Gerry Marsden, wykonawca utworu “You’ll Never Walk Alone”

g797cpt8iecge1ss3825yzjc8ixbyjyk.jpg


W wieku 78 lat zmarł Gerry Marsden – wokalista brytyjskiego zespołu Gerry and the Pacemakers

W wieku 78 lat zmarł Gerry Marsden – wokalista brytyjskiego zespołu Gerry and the Pacemakers, najbardziej znanego z utworu “You’ll Never Walk Alone”, który stał się hymnem klubu piłkarskiego Liverpool FC – poinformowano w niedzielę.

“Z tak wielkim smutkiem usłyszeliśmy o odejściu Gerry’ego Marsdena. Słowa Gerry’ego będą z nami żyć wiecznie. Nigdy nie będziesz szedł sam” – napisano na klubowym profilu Liverpool FC na Twitterze. “Straciłem zbyt wielu dobrych przyjaciół w 2020 roku, więc ucieszyłem się, widząc jego koniec. Dziś rano zostałem powiadomiony o śmierci innego z moich wielkich przyjaciół. Zdruzgotany. YNWA” – napisał z kolei burmistrz Liverpoolu Steve Rotherham.

 

ZOBACZ: Nie żyje dominikanin o. Maciej Zięba

 

Grupa Gerry and the Pacemakers zaczynała karierę w Liverpoolu w tym samym czasie co The Beatles i na początku lat 60. z powodzeniem z nią rywalizowała. Była pierwszym w historii zespołem, którego pierwsze trzy single – “How Do You Do It?”, “I Like It” i “You’ll Never Walk Alone”, wszystkie wydane w 1963 roku – trafiły na pierwsze miejsce brytyjskiej listy przebojów. To osiągnięcie zostało wyrównane dopiero po 20 latach.

 

To właśnie ostatni z tych utworów – przeróbka pochodzącego z musicalu “Carousel” z 1945 roku – zapewnił zespołowi miejsce w historii muzyki popularnej. Przyczynił się do tego fakt, że utwór został najpierw rozpropagowany przez kibiców Liverpool FC, a później został oficjalnie uznany przez klub za swój hymn, zaś tytuł “You’ll Never Walk Alone” (Nigdy nie będziesz szedł sam) – oficjalnym mottem. Wykonywana przez Gerry and the Pacemakers wersja jest uważana za najbardziej znany w historii utwór związany z piłką nożną i jest wykonywana przez kibiców piłkarskich na wielu stadionach.

 

 

Infekcja serca

 

Grupa Gerry and the Pacemakers nagrała jeszcze kilka przebojów, m.in. “Don’t Let the Sun Catch You Crying” i “Ferry Cross the Mersey”, nawiązujący do rzeki Mersey, która przepływa przez Liverpool, ale w drugiej połowie lat 60. straciła na popularności i w 1967 roku rozwiązała się, choć później jeszcze okazjonalnie wznawiała działalność.

 

Jak poinformowano, Mardsen zmarł po krótkiej chorobie spowodowanej infekcją serca. Z czterech muzyków tworzących najbardziej znany skład zespołu żyje już tylko pianista Les Maguire.

zdr/ PAP

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment