imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje David Crosby. Muzyk zmarł w wieku 81 lat

r5md4bsmjzzsqa1zeda82h2wtw3gi1i2.png


Nie żyje muzyk David Crosby, założyciel dwóch zespołów rockowych – The Byrds oraz Crosby, Stills, Nash & Young. Artysta zmarł w wieku 81 lat. Był uhonorowany przez muzeum Rock and Roll Hall of Fame.

O śmierci Davida Crossby’ego poinformował portal Variety, obecnie nie wiadomo jakie były przyczyny zgonu muzyka. Jego żona przekazała, że “odszedł po długiej chorobie”.

 

“Chociaż nie ma go już z nami, jego człowieczeństwo i dobra dusza będą nas nadal prowadzić i inspirować. Jego dziedzictwo będzie nadal żyło dzięki legendarnej muzyce” – napisał portal Variety.

 

ZOBACZ: Zmarł Angelo Badalamenti. Skomponował muzykę do serialu “Miasteczko Twin Peaks”

 

Artysta zyskał popularność w latach 60. i 70. za sprawą zespołów The Byrds oraz Crosby, Stills, Nash & Young, z którym wystąpił na festiwalu Woodstock w 1969 roku. Był pionierem folk rocka, opartego na akustycznym brzmieniu i wielogłosowych harmoniach wokalnych. Za swoją działalność został uhonorowany przez muzeum Rock and Roll Hall of Fame.

“Wkrótce umrę. Tak to działa”

 

Na scenie można było go oglądać do 2000 roku – wówczas zakończył koncertowanie. Mimo występów na późniejszym etapie kariery, które z powodzeniem przyciągały fanów, Corsby nigdy nie wrócił do sławy z wczesnych lat.

 

W jednym z wywiadów w zeszłym roku, artysta twierdził, że planuje wydać jeszcze jeden album, niestety nie zdążył tego dokonać. Powiedział też, że “jest już za stary na koncertowanie. “Mam 80 lat, więc wkrótce umrę” – mówił.

“Uosobienie idei sex, drugs and rock’n’roll”

W ocenie Variety rockman był “uosobieniem hedonistycznego stylu życia z lat 60., opartego na idei “sex, drugs & roc’n’roll”.

 

“Z głębokim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci mojego przyjaciela Davida Crosby’ego. Wiem, że ludzie wolą skupiać się na tym, jak niestabilna była czasami nasza znajomość, ale to, co zawsze najbardziej liczyło się dla mnie i Davida, bardziej niż cokolwiek innego, to czysta radość z muzyki, jaką razem tworzyliśmy i nasza głęboka przyjaźń” – napisał w mediach społecznościowych wieloletni kompan Crosby’ego Graham Nash.

 

“Barwna i nieprzewidywalna postać” oraz “architekt harmonii” – tak w swoim dzienniku opisywał Corsby’ego Bob Dylan.

 

mst/ml/polsatnews.pl

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment