imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Nie żyje Andrzej Püdel Bieniasz, lider grupy Püdelsi

oe2rwja2isx7h3vrhgsds42giag399br.jpg


Pod koniec 2020 roku siostra muzyka Iwona Dobrowolska rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów leczenia, ponieważ jedyny lek, który dawał nadzieję, nie jest refundowany.

“Od roku walczy z rzadkim chłoniakiem z komórek płaszcza. Od listopada zeszłego roku przechodził serię chemio i immunoterapii aż do maja, kiedy po najsilniejszej chemii, przeszedł autoprzeszczep szpiku. Wrócił do domu, gdzie dochodził do siebie” – można było przeczytać w opisie zbiórki.

 

Od sierpnia nasiliły się bóle, które uniemożliwiły muzykowi poruszanie kończynami. W połowie listopada zdiagnozowano nawrót choroby.

 

Niestety , żegnaj Przyjacielu R.I.P


Opublikowany przez Püdelsi Środa, 20 stycznia 2021

“Leczenie nawrotu choroby łączy się z wielomiesięczną kuracją i kosztowną rehabilitacją. Dotychczas Püdel i Beata, jego żona, sami ponosili wysokie koszty rehabilitacji i na szczęście byli w stanie sfinansować pierwsze 3 tygodnie leczenia. Niestety pandemia i konieczność opieki nad Püdlem pozbawiły Beatę możliwości zarabiania i prowadzenia firmy. Pierwsze dni terapii już dały pozytywne efekty! Aby móc kontynuować leczenie i umożliwić Püdlowi powrót do zdrowia jesteśmy zmuszeni szukać prywatnego finansowania i dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą pomoc i wsparcie finansowe” – apelowała siostra muzyka.

 

ZOBACZ: Nie żyje Grzegorz “Guzik” Guziński. Miał 45 lat

Po zaledwie czterech dniach na profilu muzyka pojawiły się kolejne informacje. “Drodzy przyjaciele!!!! Od poniedziałku żyjemy w innej rzeczywistości. Ogromne wsparcie jakie dostałem od Was i to finansowe i duchowe wzruszyło nas niejednokrotnie do łez. Naprawdę czytając wasze wpisy i smsy spłakaliśmy się z Betti [Beata Bieniasz, żona – przyp. red.] jak bobry” – pisali. (pisownia oryginalna).

“Zapewniliście mi środki na leczenie kilkumiesięczne Ibrutynibem, który jak twierdzi mój doktor już zaczął niszczyć komórki tego wstrętnego chłoniaka. Teraz jeszcze trzymajcie kciuki, żeby to szło tak dalej i żebym odzyskał władze w rękach i nogach” – poinformował wtedy gitarzysta. “Przede mną długa droga , ale przy takim wsparciu musi się udać” – dodał z nadzieją. Niestety 20 stycznia muzyk przegrał walkę z chorobą. Miał 66 lat. 

 

Drodzy przyjaciele!!!! Od poniedziałku żyjemy w innej rzeczywistości. Ogromne wsparcie jakie dostałem od Was i to…


Opublikowany przez Andrzeja Pudla Bieniasza Środa, 2 grudnia 2020

Współzałożyciel zespołu Püdelsi

 

Grający na gitarze Andrzej “Püdel” Bieniasz był współzałożycielem grupy Püdelsi, która powstała w 1985 r. po samobójstwie Piotra Marka, wokalisty formacji Düpą.

Muzycy postanowili kontynuować idee tego zespołu, wykorzystując również teksty zmarłego wokalisty. Kilka miesięcy później do składu dołączył Maciej Maleńczuk, z którym grupa odniosła największe sukcesy. Na debiutanckim albumie “Bela Pupa” (1988) teksty Piotra Marka zaśpiewali Kora i Maciej Maleńczuk.

 

Bieniasz był jedynym muzykiem Püdelsów, który pozostał z pierwszego składu. Ostatnio towarzyszyli mu Franz Dreadhunter (bas), Piotr Foryś Foreman (wokal) i Tomek Dominik (perkusja). Dyskografię zamyka płyta “Püdelsi / Über Alles” z 2017 r. Działalność formacji od dłuższego czasu była w zawieszeniu z powodu problemów zdrowotnych lidera. 

emi/ Interia

Czytaj więcej


Source link

Leave a Comment