imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

“Nie patrz w górę”. David Sirota, sztabowiec Berniego Sandersa, autorem

000E38Q1HFPABQSR-C411.jpg


Reżyser i scenarzysta Adam McKay (m.in. “The Big Short”) wyznał, że od dawna chciał zrobić film o zmianach klimatycznych. Filmowiec był sfrustrowany faktem, że raporty naukowców z IPCC o klimacie nie budzą takiego przerażenia, jakie – jego zdaniem – powinny.

Pomysł na alegoryczne ujęcie tematu podsunął mu właśnie David Sirota. “Kometa leci prosto na Ziemię i nikogo to nie interesuje” – brzmiała surowa idea, która z czasem przeobraziła się w scenariusz filmu “Nie patrz w górę“, napisanego wspólnie przez Sirotę i McKaya.

David Sirota to 46-letni lewicowy publicysta, komentator “Guardiana” i “Jacobina”, szef serwisu The Daily Poster, autor książek o dominacji wielkiego kapitału w polityce. W 2019 roku zaangażował się w kampanię Berniego Sandersa – kandydata w prawyborach Partii Demokratycznej – jako autor przemów i doradca. Krytykował administracje Billa Clintona, George’a W. Busha, Baracka Obamy, Donalda Trumpa, a ostatnio Joe Bidena za antyspołeczną, jego zdaniem, politykę, zorientowaną na interesy najbogatszych.

Sirota na swoim twitterowym profilu cały czas komentuje reakcje na “Nie patrz w górę” – pozytywne i negatywne.

“Produkcja o klimacie najpopularniejszym filmem na największej platformie streamingowiej świata. To gigantyczne zwycięstwo. Jeśli nie potrafisz tego przyznać, to możemy założyć, że jesteś jednym z bohaterów tego filmu” – napisał Sirota po premierze obrazu.

“Sukces ‘Nie patrz w górę’ niszczy przekonanie korporacyjnych mediów, że sprawy klimatu nie robią oglądalności. Tego typu tematy absolutnie mogą przyciągnąć wielką widownię, jeśli stoi za tym kreatywność i jakaś myśl” – przekonuje współautor scenariusza.

Bohaterami “Nie patrz w górę” są studentka astronomii Kate Dibiasky (Jennifer Lawrence) i jej profesor dr Randall Mindy (Leonardo DiCaprio). Odkrywają kometę na kursie kolizyjnym z Ziemią – i jakby tego było mało – nikt się tym nie przejmuje. Okazuje się, że próba ostrzeżenia ludzkości przed zabójczym zagrożeniem rodzi masę tragikomicznych sytuacji.

“Nie patrz w górę” – czytaj recenzję w serwisie Film!


Source link

Leave a Comment