imalopolska

najnowsze wiadomości

Polska

Nie działa strona MSZ. Wyborcy z zagranicy nie mogą się zarejestrować

tvwipuqgp4371okidjav5phdcgcsz56i.jpg


Do północy Polacy za granicą, którzy nie zarejestrowali się przed głosowaniem w I turze, a chcą zagłosować korespondencyjnie, mają możliwość dopisania się do spisu wyborców przez rządową stronę. Dostaliśmy jednak informacje od wyborców, że od ok. 23:00 strona ewybory.msz.gov.pl nie działa. MSZ poinformowało, że zgłosić można się także przez e-mail.

Do północy zgłoszeń można dokonywać przez internet, pod adresem https://ewybory.msz.gov.pl/. Na podanej stronie internetowej powinny być dostępne też wszystkie informacje i szczegóły dotyczące głosowania za granicą w drugiej turze wyborów. Strona jednak nie działa.

 

“Uwaga Polacy za granicą! Strona MSZ ewybory.msz.gov.pl przestała działać. Ratunkiem jest przesłanie maila do konsulatu zawierającego wymagane dane z prośbą o rejestrację!” – napisał na Twitterze Krzysztof Lisek, były europoseł i koordynator kampanii Trzaskowski2020.

 

 

Z kolei pani Patricia, która mieszka w Niemczech skontaktowała się z polsatnews.pl, informując, że ona oraz członkowie jej rodziny od godziny nie mogą się zarejestrować. “Niestety to nie działa. Strona jest wyłączona. Jest to skandal, jeśli utracimy prawo głosu z powodu problemów technicznych z rejestracją. Mamy wielką nadzieję na głosowanie i nadal będziemy próbować się zarejestrować” – napisała do nas Polka.

 

“Zgłoszenie możliwe przez e-mail”

 

Późnym wieczorem MSZ na Twitterze poinformowało, że “wyborcy chcący wziąć udział w II turze głosowania wyborów Prezydenta RP, a nieujęci w spisie na I turę głosowania, mogą dokonać zgłoszenia również za pomocą poczty elektronicznej”.

 

Adres mailowy właściwej placówki można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/polskie-przedstawicielstwa-na-swiecie.

 

Zgłoszenia powinno zawierać: nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce pobytu wyborcy za granicą, nr telefonu lub adres poczty elektronicznej, nr, serię i datę wydania polskiego paszportu, wskazanie adresu, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, miejsce wpisania wyborcy do rejestru wyborców (gmina w Polsce) – w przypadku w polskich obywateli czasowo przebywających za granicą.

 

Nowi wyborcy, którzy chcą zagłosować osobiście, mają czas na rejestrację do 9 lipca do północy.

 

Osoby zarejestrowane do głosowania w I turze nie muszą rejestrować się ponownie – zgłoszenie pozostaje ważne na drugą turę.

 

ZOBACZ: Wybory prezydenckie. Jak głosowała Polonia w USA?

 

Druga tura wyborów, w której zmierzą się ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda oraz kandydat KO Rafał Trzaskowski, odbędzie się 12 lipca.


prz/bas/ polsatnews.pl, PAP


Source link

Leave a Comment