imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

Netflix: Seriale-thrillery. Nie tylko 1889: Czarne lustro, Mindhunter, Dark, Dahmer, Squid Game

000GGCI6XGJD7UR9-C429.jpg


“Czarne lustro” to serialowa antologia, której każdy odcinek opowiada odrębną historię, jednakże wszystkie epizody łączy wspólne przesłanie. Serial poprzez krótkie, niekiedy przerażające historie ukazuje, jakie skutki na życie i funkcjonowanie człowieka, może mieć w przyszłości postęp technologiczny i uzależnienie od urządzeń. “Czarne lustro” ukazuje wizje przyszłości, w której ludzie zatracają własne wartości i indywidualizm na rzecz podporządkowania się inteligentnym urządzeniom. Jednakże wiele odcinków uświadamia widzom, że przyszłość w nich ukazywana nie jest tak odległa, jak by się mogło wydawać. Ten serial satyryczny trzyma widza w napięciu, niekiedy przygnębia, jednak przede wszystkim skłania do refleksji.

Serial kryminalny “Mindhunter” opowiada historię dwóch agentów specjalnych FBI, którzy analizują motywy seryjnych morderców i starają się zrozumieć, co kryje się za okrucieństwem ludzkich zachowań. “Mindhunter” pokazuje początki psychologii kryminalnej i nawiązuje do zbrodni, które faktycznie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. Jednakże główną osią serialu nie są morderstwa, ale umysły ludzi, którzy ich dokonali. Portrety zbrodniarzy ukazane w “Mindhunterze” przyprawią o dreszcze nawet najbardziej wytrawnych znawców thrillerów. Serial powstał na podstawie książki o tym samym tytule autorstwa Johna Douglasa i Marka Olshakera, a reżyserował go David Fincher, twórca thrillerów takich jak “Podziemny Krąg”, “Siedem” czy też “Zodiak”.

Pisząc o najlepszych thrillerach Netflixa, nie można pominąć jednego z największych hitów tej platformy, czyli serialu “Squid Game”. Ta wielokrotnie nagradzana południowo-koreańska produkcja osiągnęła rekordową oglądalność na platformie. 456 bohaterów, których łączą problemy finansowe, dostaje zaproszenie do udziału w turnieju gier. Nie wiedzą oni jednak, że wygraną są nie tylko ogromne pieniądze, ale i życie. Zadania, z którymi mają do czynienia uczestnicy, inspirowane są grami popularnymi wśród koreańskich dzieci. To właśnie zestawienie zabaw dziecięcych, infantylnej kolorystyki i surrealizmu turnieju z walką o przetrwanie i makabrycznością wyrwaną z horrorów gore wywołuje na widzu takie wrażenie i budzi w nim niepokój. Serial angażuje widza na poziomie emocjonalnym, a także wprawia go w osłupienie okrucieństwem scen i zaskakującymi zwrotami akcji.

Fanom serialu “1899” do gustu zapewne przypadnie wcześniejsza produkcja duetu Jantje Friese i Baran bo Odara o tytule “Dark”. Twórcy zostali docenieni właśnie dzięki tej serii, która krótko po premierze biła rekordy oglądalności na całym świecie. Akcja serialu “Dark” rozgrywa się w małym niemieckim miasteczku i skupia się na czterech rodzinach. Serial rozpoczyna się dramatycznym samobójstwem jednego z bohaterów, który pozostawia po sobie niezrozumiały list. Następnie w miasteczku w niewyjaśnionych okolicznościach zaczynają znikać dzieci, a wraz z biegiem akcji fabuła ujawnia coraz więcej dziwacznych zjawisk. Jest to serial wielowymiarowy i trudny w odbiorze. Zagmatwana historia pełna tajemnic i skomplikowanych zależności między bohaterami zmusza widza do pełnego skupienia.

“Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” to serial fabularny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w latach 80. w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych. Prezentuje historię Jeffreya Dahmera, zwanego “kanibalem z Milwaukee” lub “rzeźnikiem z Milwaukee” – seryjnego mordercy, którego ofiarami byli głównie młodzi mężczyźni. W ciągu 13 lat zamordował on 17 osób, popełnił przestępstwa seksualne, a także dokonał aktów kanibalizmu. Serial próbuje wyjaśnić motywacje Dahmera, ukazuje jego dzieciństwo, środowisko, obnaża problemy rodzinne i próbuje wyjaśnić, dlaczego jego zbrodnie nie zostały odkryte wcześniej. Serial z jednej strony obnaża postać mordercy, z drugiej jednak ukazuje nieudolność systemu, a także rasizm oraz nieskuteczność policji. Serial “Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera” to dobra propozycja dla widzów o mocnych nerwach.


Source link

Leave a Comment