imalopolska

najnowsze wiadomości

Ciekawostki

NASA publikuje panoramę Marsa w gigantycznej rozdzielczości

0009WD14V3TUVSFR-C411.jpg


NASA opublikowała niezwykłą panoramę Marsa. Obraz pochodzi z łazika Curiosity i został złożony z ponad tysiąca zdjęć. Fotografia jest wyjątkowa, bo jeszcze nigdy wcześniej nie mogliśmy ujrzeć “Czerwonej Planety” w tak gigantycznej rozdzielczości – 1,8 mld pikseli!

Panorama została złożona z ponad tysiąca pojedynczych zdjęć i – jak podkreśla NASA – “zawiera prawie 1,8 miliarda pikseli marsjańskiego krajobrazu”. 

Zdjęcia zostały wykonane między 24 listopada i 1 grudnia 2019 roku, w czasie gdy Amerykanie obchodzili Święto Dziękczynienia. Ujęcia wykonywano w sumie przez sześć i pół godziny w ciągu czterech dni.

– Podczas gdy większość osób z naszego zespołu była w domu i cieszyła się świątecznym indykiem, Curiosity przygotowało tę ucztę dla oczu – mówi Ashwin Vasavada, naukowiec projektu Curiosity z NASA Jet Propulsion Laboratory. – Po raz pierwszy podczas misji poświęciliśmy nasze działania stworzeniu panoramy w 360 stopniach – dodaje.

Zapierająca dech w piersiach panorama ukazuje region Glen Torridon u zbocza góry Sharp, nazwany tak na cześć północno-zachodnich wyżyn Szkocji. Jest on bogaty w minerały ilaste i wzbudza szczególne zainteresowanie wśród badaczy.

Dla miłośników “Czerwonej Planety” NASA przygotowała niespodziankę. Najnowszą fotografię Marsa w pełnej rozdzielczości można pobrać tutaj

Na stronie znajdują się dwie wersje panoramy: bez łazika (1,8 mld pikseli) i mniejsze (650 mln pikseli), które pokazuje również ramię łazika i jego pokład. 


Source link

Leave a Comment