W liście inaugurującym 10. odsłonę akcji Narodowe Czytanie prezydent poinformował, że w sobotę 4 września “spotkamy się, aby wspólnie czytać »Moralność pani Dulskiej« Gabrieli Zapolskiej”.
“To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie »dulszczyzna« weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji” – zwrócił uwagę.
ZOBACZ: Prezydent: niezależnie od narodowości dostrzegali człowieczeństwo
Jak dodał, “wszystko to sprawia, że dramat ten od ponad stu lat cieszy się niesłabnącym powodzeniem”.
“Dowodem tego są także jego liczne inscenizacje teatralne oraz udane adaptacje telewizyjne i filmowe. Jestem przekonany, że każdy z tych walorów zapewni również pomyślność naszej akcji. O własnym sposobie i oryginalnym kształcie jej realizacji zdecydują ponownie sami uczestnicy” – uznał Duda.
Duda: razem powtórzymy sukces Narodowego Czytania
Jego zdaniem, ubiegłoroczna edycja dowiodła, że “nawet w trudnym czasie pandemii, z zachowaniem wszelkich koniecznych zasad bezpieczeństwa, Narodowe Czytanie nieprzerwanie się rozwija i przynosi wiele przyjemności wszystkim jego współtwórcom”.
“Mam nadzieję, że razem powtórzymy ten sukces” – podkreśliła głowa państwa.
ZOBACZ: Historyczny skarb warty fortunę. Zdobędzie go osoba, która rozwiąże serię zagadek
Prezydent zachęcił do wzięcia udziału w Narodowym Czytaniu. “Zjednoczmy się tego dnia wokół nieprzemijających wartości naszego literackiego kanonu, aby czerpać radość z bycia razem przy wspólnej lekturze” – podsumował.
Polacy czytali m.in. “Lalkę” i “Wesele”
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. “Potop” i “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele.
wka/PAP/polsatnews.pl
Czytaj więcej