imalopolska

najnowsze wiadomości

Kultura

Narodowe Czytanie. Prezydent Andrzej Duda zaprasza na wspólne czytanie “Ballad i romansów”

q5jzq62n4mw9wpy4tpq9gpdv8nkh28ub.jpg


Na stronie Kancelarii Prezydenta umieszczono formularz dla zainteresowanych włączeniem się do akcji

“Niech ‘Ballady i romanse’ ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej” – napisał w poniedziałek prezydent Andrzej Duda w liście zapowiadającym tegoroczne Narodowe Czytanie. Finał akcji odbędzie się 3 września.

“Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa” – podkreślił prezydent w liście opublikowanym na stronie Kancelarii Prezydenta RP.

 

Dodał, że bez młodzieńczych dzieł Adama Mickiewicza trudno wyobrazić sobie polski romantyzm, który jest istotą polskości i fundamentem nowoczesnej tożsamości naszego narodu”.

 

ZOBACZ: Warszawa. 10. Narodowe Czytanie z udziałem pary prezydenckiej

 

“To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą” – napisał Andrzej Duda.

2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego

Data pierwszego wydania zbioru “Ballady i romanse” w pierwszym tomie “Poezyj” Adama Mickiewicza w 1822 roku uznawana jest za symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce. Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm Rokiem Romantyzmu Polskiego.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest z inicjatywy prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą “Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

 

W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: “Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz “Lalkę” Bolesława Prusa; w 2016 roku – “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

 

W 2019 r. lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Żeromskiego, Prusa, Konopnickiej i Schulza. W 2020 r. “bohaterką” Narodowego Czytania była “Balladyna”. Rok temu czytano “Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

an/wka/PAP/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!


Source link

Leave a Comment