imalopolska

najnowsze wiadomości

Zdrowie

Najważniejsze pojęcia ekonomiczne i metody pracy ekonomistów tematem webinarium Prasowej Akademii Pieniądza

DOC.20220401.42086961.1.jpg


„Ekonomia to nauka, która powstała w odpowiedzi na rzadkość zasobów. To nauka, która odpowiada na pytania: co produkować, jak produkować i dla kogo produkować” – przypomniał podczas webinaru Prasowej Akademii Pieniądza dr Piotr Maszczyk z SGH.

W piątek, 18 marca odbył się pierwszy webinar IV edycji Prasowej Akademii Pieniądza poświęcony najważniejszym pojęciom ekonomicznym. Przez prawie godzinę dr Piotr Maszczyk wyjaśniał uczestnikom m.in. czym zajmuje się współczesna ekonomia oraz jak pracują ekonomiści.

Ekspert przypomniał, że ekonomia to nauka, która powstała w odpowiedzi na rzadkość zasobów.

„To nauka, która odpowiada na pytania: co produkować, jak produkować i dla kogo produkować. No bo nie można produkować dla wszystkich wszystkiego. A skoro zasoby są ograniczone, to istotne jest to, w jaki sposób produkujemy. A dokładniej, próbujemy minimalizować koszt zasobów wykorzystywanych do produkcji określonych dóbr” – tłumaczył wykładowca SGH.

Dr Maszczyk dodał, że podstawowym narzędziem pracy każdego ekonomisty jest model ekonomiczny, który stanowi konstrukcję myślową opartą na układzie założeń upraszczających złożoną rzeczywistość.

Ekspert zwrócił uwagę, że kluczowym elementem w ich konstrukcji jest posiadanie odpowiednio długich i porównywalnych szeregów czasowych danych ilustrujących konkretne zjawisko ekonomiczne.

„Posiadając takie dane, ekonomiści próbują odkryć, jakie są związki pomiędzy różnymi zmiennymi ekonomicznymi (ceną rynkową i wielkością produkcji lub kursem walutowym i wartością importu)” – tłumaczył dr Maszczyk.

Wykładowca był też pytany przez uczestników m.in. dlaczego ekonomiści tak często mylą się w swoich prognozach, skupiając raczej na opisywaniu zjawisk po fakcie.

Zdaniem dr Maszczyka największą wartością działań ekonomistów jest właśnie to, że potrafią objaśnić zdarzenia przeszłe.

„To znaczy, że potrafimy wyjaśnić dlaczego stało się to, co się stało. Jakie czynniki wpłynęły na taki, a nie inny scenariusz i przebieg zdarzeń” – mówił dr Maszczyk.

Więcej na temat metod pracy ekonomistów oraz najważniejszych pojęć ekonomicznych można dowiedzieć z wykładu przygotowanego w ramach IV edycji Prasowej Akademii Pieniądza, który przygotował dr Maszczyk.

Prasowa Akademia Pieniądza to bezpłatne szkolenie, którego celem jest podniesienie wiedzy ekonomicznej dziennikarzy, blogerów oraz influencerów interesujących się zagadnieniami gospodarczymi. Uruchomiona w styczniu br. IV edycja szkolenia składa się z praktycznego warsztatu oraz pięciu szkoleń online dostępnych na platformie e-learningowej akademia.pap.pl, których autorami są eksperci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz redaktorzy Polskiej Agencji Prasowej.

Regulamin oraz szczegóły dotyczące rejestracji online są dostępne na stronie http://akademia.pap.pl.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

 


Source link

Leave a Comment